Osetrovatelska_pece_o_dite

22.6 Spánek a jeho poruchy

22.6 Spánek a jeho poruchy
 
 
 
Spánek je rytmicky se vyskytující stav organismu, je to okamžitě reverzibilní stav. Jedná se o aktivní děj a k jeho uskutečnění je nutná spolupráce mnoha mozkových oblastí, přiměřený stav celého organismu a vhodné vnější podmínky.
Základní funkční stavy organismu jsou bdělost, NREM spánek, REM spánek.
NREM spánek – klidné tělo téměř bez pohybů, minimum snů, regenerační funkce, pravidelná akce srdeční a dýchání, snížený krevní tlak.
REM (rapid eye movements = rychlé pohyby očí) – nepravidelná srdeční akce a dýchání, další pokles krevního tlaku, snížená termoregulační aktivita – nepotíme se, neklepeme zimou, svaly jsou relaxované kromě okohybných, dýchacích svalů a svalů v uchu.
Relaxace svalů není úplně vyvinutá u novorozence, proto novorozenec a kojenec ve spánku často grimasuje, vykopává, má záškuby, vydává zvuky – inhibiční systém vyzrává postupně. Jsou přítomné sny, je to aktivní děj.
 
Vývoj spánku:
- REM (aktivní spánek) se objevuje v 6-7 měsíci těhotenství
- NREM (klidný spánek) se objevuje o měsíc později.
Zralý novorozenec spí asi 50 % spánku spánkem aktivním, nezralý novorozenec 80 %.
Potřeba spánku postupně s věkem klesá (např. novorozenec spí 18–20 hod., kojenec 12 hod., 6 leté dítě 10 hod.)
Řízení spánku: časování spánku řídí „cirkadiánní hodiny“ v hypothalamu, uplatňuje se také vliv hormonu Melatoninu, který se tvoří v epifýze (hormon usnadňuje spánek, lépe se usíná v temné místnosti, pokles denního světla vyvolá zvýšení hladiny hormonu).