Osetrovatelska_pece_o_dite

18.1.1 Charakteristiky jednotlivých typů diabetes mellitus

18.1.1 Charakteristiky jednotlivých typů diabetes mellitus
 
 
Diabetes mellitus 1. typu je onemocnění, při kterém organismus postupně ztrácí schopnost produkovat inzulín. Jedinou možnou léčbou tohoto onemocnění je tělu dodávat inzulín. Ke vzniku diabetu 1. typu vede patologická reakce imunitního systému. Jejím důsledkem je kompletní zničení tkáně produkující inzulín. Tato reakce je autoimunitního původu.
 
Diabetes mellitus 2. typu – podstatou onemocnění je snížená citlivost tkání na inzulín související zejména s nadměrným množstvím tuku v těle. Organismus musí k udržení normálních hodnot glykémie produkovat stále více inzulínu. Ve chvíli, kdy je schopnost produkce inzulínu na maximální možné hranici, začne koncentrace glukózy narůstat a choroba se projeví. Diabetes mellitus 2. typu je ve skutečnosti komplexní onemocnění, nezasahující pouze hospodaření s glukózou, ale též kontrolu krevního tlaku, hladiny krevních tuků a dalších systémů. Metabolický syndrom je jedním z významných podkladů pro vznik diabetu 2. typu, vzniká důsledkem změny poměru mezi množstvím vydávané energie (fyzická zátěž) a energie přijímané (potrava).
 
Onemocnění exokrinního pankreatu - onemocnění většinou souvisí s jinou nemocí slinivky břišní (např. chronický zánět, operace, úraz).
 
Diabetes MODY – jedná se o několik typů diabetes mellitus, při kterých je v organismu porušený konkrétní gen zodpovědný za vznik onemocnění. Doposud je odhaleno 9 takových genů.
 
Endokrinopatie – akromegalie, hyperthyreóza, Cushingův syndrom apod.