Osetrovatelska_pece_o_dite

24.4.7 Onemocnění ucha

24.4.7 Onemocnění ucha
 
 
Akutní zánět středního ucha (otitis media acuta, OMA) je hnisavý zánět postihující středouší. Jedná se o nejčastější onemocnění sluchového ústrojí. Má rychlý a náhlý začátek a vyskytuje se nejčastěji u dětí v kojeneckém a batolecím věku, s narůstajícím věkem výskyt ubývá.
Příčina: kombinované virově-bakteriální agens. Infekce se do středouší může dostat 3 způsoby (z nosohltanu cestou Eustachovy trubice, přes perforovaný bubínek, hematogenně – týká se některých virů).
Klinické příznaky: otalgie, horečka, neklid, anorexie, zvracení, průjem, otorhea, pocit zalehlosti ucha.
Onemocnění probíhá ve 4 stádiích: 1. stádium tubární okluze (Eustachova trubice je zánětem uzavřena), 2. stádium exsudace (zvyšuje se objem exsudátu, bubínek se vyklenuje), 3. stádium supurace (ve středouší je hnisavý exsudát, bubínek je prosáklý, vyklenutý, je potřeba provést paracentézu, jinak dojde ke spontánní perforaci, úleva po perforaci, hnis vytéká z ucha), 4. stádium reparace (exsudát se resorbuje, hnis přestává vytékat z ucha, perforace bubínku se hojí jizvou).
Komplikace – mastoiditis, šíření zánětu z bubínkové dutiny do sklípkového systému v mastoidálním výběžku.
Diagnostika: Otoskopie
Léčba a ošetřovatelská péče: konzervativní, paracentéza, kultivace, podávání antibiotik. V případě komplikací – chirurgické odstranění patologicky změněné kosti a granulační tkáně, antibiotika. Sestra kontroluje stav dítěte (monitoruje teplotu, výtok z ucha), podává léčiva podle ordinace lékaře. Asistuje lékaři při vyšetření uší dítěte (nejdříve zdravé a následně postižené ucho), provádí převaz ucha v případě chirurgického řešení komplikací.
Edukuje rodiče dítěte především o prevenci dalšího onemocnění.
 
Kochleární implantát
Indikace: těžká sluchová vada
Operační výkon, trvající několik hodin, předoperační příprava zahrnuje také diagnostickou hospitalizaci (neurologické, oční, genetické vyšetření, CT hlavy se zaměřením na kochleu, event. MRI, odběry krve, vyšetření adenoidní vegetace, event. adenotomie).
Příprava dítěte před vlastním výkonem (edukace, kontrola výsledků a celkového stavu dítěte, oholení hlavy).
Pooperační péče – dítě je umístěno na oddělení JIP, sestra plní ordinace anesteziologa, kontroluje operační ránu, sleduje celkový stav dítěte (bolest, zvracení.).
Následná péče: kontrola uložení kochleárního implantátu na RTG (asi 5. den po výkonu). Postupné nastavování kochleárního implantátu, logopedická péče.