Osetrovatelska_pece_o_dite

22.9 Ošetřovatelská péče

22.9 Ošetřovatelská péče
 
 
Ošetřovatelská péče na neurologickém oddělení zahrnuje ošetřovatelské intervence, které byly již zmíněny v rámci předchozích kapitol (péče o výživu, vyprazdňování, dýchací cesty, monitorování fyziologických funkcí, odběry biologického materiálu…apod.). Specifická je zde pestrost pacientů, kteří se na neurologii opakovaně vrací. Pacienti mají různé typy epileptických záchvatů, jsou pohybově i mentálně postižení, mohou mít autistické rysy chování, jsou obtížně zvladatelní.
Základní ošetřovatelské intervence pak vyžadují specifický individuální přístup.
Důležitá je bezpečnost pacientů, sestry informují a edukují rodiče a podle věku a stavu také pacienty. Monitorují epileptické záchvaty (začátek, délku trvání, pohyby očí – kam se stáčí, horních i dolních končetin – kam se natočí, do jaké polohy např. poloha šermíře a výraz v obličeji), informace hlásí lékaři a zároveň plní jeho ordinace (např. aplikace per rektum Diazepamu).
Důležitá je ošetřovatelská péče po lumbální punkci: pacient má 24 hodin klid na lůžku, může se přetáčet z boku na bok, pacientovi podává sestra tekutiny, seznámí ho jak použít signalizační zařízení pro přivolání sestry. Informuje o režimu také doprovod dítěte. Důležitou součástí ošetřování pacientů na neurologii je rehabilitace, sestra využívá znalosti z rehabilitačního ošetřovatelství a spolupracuje s fyzioterapeuty.