Osetrovatelska_pece_o_dite

23.6 Akutní psychiatrická intervence (první psychiatrická pomoc)

23.6 Akutní psychiatrická intervence (první psychiatrická pomoc)
 
 
Jde o stavy (psychopatologické procesy) s často dramatickým průběhem, které budí pozornost okolí a vyžadují rychlé zklidnění a přijetí takových opatření, aby nedošlo k poškození zdraví postiženého jedince, případně i jeho okolí.
1. stavy spojené s poruchou vědomí - delirium - toxická příčina (alkohol, léky, drogy) nebo je příčina v těžkém somatickém onemocnění či jako poúrazový stav (srdeční onemocnění, infekce, úrazy lbi, stavy po operacích)
2. akutní stavy při alkoholové či drogové závislosti - alkohol (intoxikace v případě jednorázového užití, při dlouhodobém požívání se mohou objevit alkoholové psychózy, abstinenční příznaky - vystupňovaný abstinenční syndrom probíhá jako delirium tremens), kanabisová intoxikace (někdy se objevuje silná úzkost),
halucinogeny (LSD - psychický stav se mění velmi rychle), opiáty (v případě akutní intoxikace jde o život ohrožující stav, v případě odvykání se objevuje řada psychických příznaků)
3. akutní stavy zaviněné užitím psychofarmak - jedná se především o neuroleptika a antidepresiva
4. suicidalita - sebevražedné pokusy bilančního a demonstrativního rázu. Zpravidla jde o zkratové jednání, k němuž jedinec sahá v tíživé životní situaci ve snaze vyvolat soucit a zájem o svoji osobu nebo přímo vydírat za účelem získání nějakého prospěchu. Se suicidálním chováním jsou spojené zejména deprese, schizofrenie, závislosti, poruchy příjmu potravy, týrání, zneužívání, dlouhodobé problémy v rodině, školní problémy, problémy s vrstevníky.
5. akutní stavy psychomotorického neklidu - jde o poruchy, které se vyskytují v průběhu akutního zhoršení schizofrenie, u akutních a přechodných psychotických poruch, při těžkých úzkostných depresích, při mánii s psychotickými příznaky, při některých intoxikacích (halucinogeny).
6. reaktivní stavy - psychická reakce na náhlou stresovou událost.
Akutní reakce na stres - přechodná závažná psychická porucha, která vznikne jako odpověď na výjimečný fyzický nebo duševní stres, kterým může být zdrcující traumatický zážitek (živelná pohroma, úraz, ozbrojený konflikt, přepadení, znásilnění) nebo náhlá změna v sociálním postavení a mezilidských vztazích (např. ztráta blízké osoby). Může nastat ihned, nebo jako opožděná reakce až po několika měsících.
 
Akutní psychiatrické stavy řeší: stanice telefonní pomoci, psychiatrické ambulance, krizová centra, psychiatrická oddělení, mobilní krizové služby.
 
Ošetřovatelská péče
Přístup se liší podle toho, o jaký akutní psychický stav se jedná.
Rozhodujícím momentem je rychlé zhodnocení závažnosti situace. K pacientovi přistupujeme vstřícně, snažíme se získat jeho důvěru. Zajistíme bezpečnost pacienta a jeho okolí. V závažných případech (agresivní, nezvladatelný pacient) je nutné použít omezovací prostředky, aby pacient neublížil sobě a svému okolí. Fyzické omezení je v indikovaných případech, na základě ordinace lékaře. Sestra monitoruje pacienta, zaznamenává do dokumentace čas, kdy byly omezovací prostředky použity, každou hodinu je zapisuje stav kůže pod úvazy a procvičuje končetiny. Pro kontinuální observaci pacienta mohou být využívány kamery nebo je pacient umístěn v blízkosti sesterny, kde je monitorován např. přes sklo. Z blízkosti pacienta odstraní sestra všechny nebezpečné předměty. Podle ordinace lékaře podává léčiva, kontroluje, zda pacient léčivo spolkl. V rámci hospitalizace navštěvuje pacient různé druhy psychoterapie. Sestry zaznamenávají denní aktivity a chování pacienta.
V rámci hospitalizace probíhá postupná příprava pacienta na péči v domácím prostředí. Je důležité, aby pacient i jeho rodina věděli, z jakého důvodu byl hospitalizován. Rodina se s jeho stavem seznamuje po celou dobu hospitalizace, hovoří s lékařem. Probíhá rodinná terapie a pacient do domácí péče odchází, až když se jeho stav radikálně zlepší a lékař usoudí, že aktuálně nehrozí relaps onemocnění. Pacient i rodina jsou na propuštění připraveni (na rodinnou terapii navazuje jednodenní vycházka, potom je umožněna vycházka víkendová). Pokud pobyt doma zvládl pacient i rodina bez problémů je pacient propuštěn do domácí péče s doporučením k ambulantní kontrole.