Osetrovatelska_pece_o_dite

24.4.5 Péče o dítě s tracheostomickou kanylou

24.4.5 Péče o dítě s tracheostomickou kanylou
 
 
Příčiny: tracheotomie, postintubační stenózy po kardiologických operacích a u nedonošených dětí, tracheomalácie, nezhoubné novotvary (lymfangiomy, haemangiomy), papilomatózy hrtanu a úrazy.
Druhy tracheostomických kanyl
Dříve se používaly kanyly kovové, nyní se používají převážně kanyly z plastických hmot, které jsou šetrnější. Je celá řada druhů kanyl, jsou to především kanyly komínkové, bez komínku, celoplášťové, perforované, okénkové, s manžetou, speciální fonační (mluvící) kanyly. Používají se podle potřeby tak, aby dětem co nejvíce vyhovovaly. Komínkovou kanylu používáme u dětí, u kterých předpokládáme možnost UPV, a dále u kojenců, kteří si často přiléhají bradou dýchací otvor, vzhledem k tomu, že mají krátký krk. Perforované, okénkové, speciální fonační kanyly se používají pro usnadnění komunikace. Kanyla s manžetou je určená především pro resuscitační péči.
 
Běžná péče o dítě s tracheostomickou kanylou (TSK):
Dítě s tracheostomickou kanylou vyžaduje neustálou péči. Provádí se odsávání dle potřeby. Při infektu je nutné odsávat i několikrát za hodinu. V období, kdy je dítě zdravé, můžeme odsávání provádět i v několika hodinových intervalech. Vzduch v místnosti je nutné zvlhčovat. Při nasychání sekretu v kanyle se provádějí laváže. TSK se podkládá mulovými nebo speciálními čtverci. Kůži v okolí kontrolujeme, sledujeme zarudnutí, sekret. K ošetření kůže používáme pasty a masti dle ordinace lékaře. TSK vyměňujeme nejméně 1x týdně, v některých případech výměny provádíme častěji.
Příprava na propuštění do domácího ošetřování:
Před propuštěním dítěte do domácího ošetřování je nutné edukovat rodiče. Rodiče musí zvládnout veškerou běžnou péči o dítě s TSK. Důležité je seznámení s problémovými situacemi, které mohou nastat. Nejzávažnější problémovou situací je naprostá neprůchodnost TSK, nebo nechtěné vyjmutí kanyly. Oba tyto stavy lze vyřešit pouze okamžitou výměnou za jinou TSK. Proto před propuštěním každý rodič zkouší svému dítěti kanylu vyměnit. Než dítě odchází domů, je vybaveno potřebnými pomůckami a materiálem (odsávačku, inhalátor, odsávací cévky, 3 resterilizovatelné TSK, roztoky k lavážím (Fyziologický roztok, případně dle ordinace lékaře například Mistabron), roztok k dezinfekci kanyl (Sekusept forte 3%) a další pomůcky.
Komunikační problémy a jejich řešení:
Komunikace s dítětem s TSK je ztížená. Rozhodující je věk, ve kterém je tracheostomie provedena. Pokud se jedná o malého kojence, dobře si zpravidla na TSK zvyká. U dětí v pubertě bývají komunikační problémy velké. Často zpočátku odmítají mluvit. Děti mají potíže s fonací i s vyjadřováním svých pocitů a potřeb. Použitím vhodných pomůcek, jsme schopni komunikaci usnadnit. Mezi tyto pomůcky patří fonační kanyly, se kterými je možné tvořit hlas. Dále tzv. mluvítka, která se nasazují na TSK. Maminky vytvářejí pro děti obrázkové slovníky, ve kterých jsou na fotografiích a obrázcích zachyceny situace běžného života (spánek, hraní, koupání). Děti mohou podle toho, co chtějí dělat obrázky ukazovat. Pro větší děti je možné použít i psací potřeby. Často je nutná péče foniatra.
Dítě s tracheostomickou kanylou v běžném životě:
Snažíme se, co nejdříve propustit děti do domácího ošetřování. Doma, je vhodný modifikovaný režim, který se co nejvíce blíží běžnému režimu dle věku. Předškoláci navštěvují na několik hodin mateřskou školu, maminky zůstávají přítomny (nejčastěji v šatně), kdyby bylo třeba dítě odsát, nebo kdyby došlo k problémové situaci. Vycházky jsou možné bez větších omezení. Není vhodné děti vystavovat extrémním teplotám. Na vycházky je nutné s sebou vždy vzít odsávací pomůcky a kanylu k výměně. Zvýšená opatrnost je třeba při koupání, ale i při hře na pískovišti. Výměna TSK se provádí i v domácí péči nejméně 1x týdně. Z počátku u lékaře, později, když už si jsou rodiče jisti, výměny provádějí doma.