Osetrovatelska_pece_o_dite

21.3 Ošetřovatelská péče

21.3 Ošetřovatelská péče
 
 
Poruchy tělesné hybnosti v důsledku únavy. Akutní bolest v důsledku krvácivých výronů do kloubů a svalové tkáně, místní ischémie. Poruchy soběstačnosti v základních lidských činnostech v důsledku únavy, bolesti, dušnosti a náhlé změny zdravotního stavu. Možnost vzniku infekce v důsledku snížení obranyschopnosti organismu.
 
Ošetřovatelská problematika:
Má velký rozsah, při onemocnění jsou postiženy všechny tělesné systémy. Vychází ze základních 4 okruhů problémů, které mohou nastat: bolest, infekce, anémie, krvácení. Důležitá je psychologická podpora dítěte a rodiny. Podporu zajišťuje klinický psycholog, a také sestry svým profesionálním přístupem.
S dětským pacientem je hospitalizován doprovod, který je pro dítě sociální a psychickou oporou. Základem je vhodný přístup k rodičům/doprovodu dítěte, stanovení pravidel pro přítomnost rodičů (nepřebírají péči o dítě, ale jsou psychickou podporou), rodiče vědí, že mají nárok na odpočinek a volný čas. Kvalita této podpory je závislá na toleranci mezi rodiči a zdravotnickým personálem. Je nutné poskytnout rodiči dítěte určitý čas na vlastní psychickou regeneraci a naučit ho odpoutat se alespoň na chvíli od dítěte.
Ošetřování pacientů je individuální s prvky zachování jasných pravidel. Spolupracujeme se všemi členy ošetřovatelského týmu (nutriční terapeut, nutriční lékař, fyzioterapeut, psycholog, herní terapeut apod.).
Nežádoucí účinky cytostatik: v důsledku anémie slabost, únava, dušnost. Kožní toxicita – zarudnutí, olupování, vředy, infekce. Močové cesty – poškození ledvin, hemoragická cystitis. Trombocytopénie – epistaxe, krvácení sliznice dutiny ústní, hematurie, petechie, krvácení do gastrointestinálního traktu. Toxicita gastrointestinálního traktu – nauzea, zvracení, průjmy, úbytek na váze, projevy na sliznici, elekrolytová nerovnováha. CNS – meningitis, poškození motorických nervů, poruchy sluchu, zvýšení intrakraniálního tlaku, krvácení. Neutropenie – infekce bakteriemi, viry, plísněmi. Kardiopulmonální toxicita – pneumonie, fibróza, srdeční selhávání. Jaterní toxicita – poruchy koagulace, ikterus, svědění, selhávání jater.
Poloha, pohyb – přirozená nebo úlevová poloha, při dušnosti Fowlerova poloha. Pohybový režim dle ordinace lékaře, dostupnost kyslíku (centrální rozvod). Do budoucna stanovit léčebně – rehabilitační plán pro dítě, na rehabilitaci se významně podílejí rodiče dětského pacienta, kteří spolupracují s fyzioterapeuty, s pediatrem.
Monitorování – projevy krvácení, základní fyziologické funkce, projevy dušnosti, bolesti dle příslušné škály např. FLACC, VAS.
Výživa – podáváme dle ordinace lékaře energeticky vyváženou stravu (dieta č. 3, 11…), v některých případech nízkobakteriální. U těžkých stavů je podávána výživa parenterálně, enterálně.
Nízkobakteriální strava: bezpečné zdroje vody (př. destilovaná, ošetřená reverzní osmózou, převařená déle než 1 min. Omezení příjmu stravy, kde hrozí riziko potravinové infekce způsobené bakteriemi, plísněmi, viry a parazity. Nesmí nedostatečně upravené maso, vajíčka, saláty, slaninu, med, zralé sýry. Domácí konzervy včetně kompotů, zmrzliny, zákusky, nadýmavá jídla, čerstvou zeleninu, ovoce pouze některé (př. banány, oloupané hrušky...). Nesmí jídlo z Fast foodu. Uvařené jídlo do 3 hod od úpravy. Nestačí úprava jídla v mikrovlnné troubě.
Hygienická péče - pečujeme o perianální oblast, využíváme možnosti preventivních materiálů pro vlhké hojení. Hygienu provádíme šetrně, pomalu se snahou zapojení dětského pacienta. Všímáme si hematomů a dalších defektů na kůži.
Vyprazdňování – monitorujeme močení, hodnotíme příměsi. U stolice hodnotíme a popisujeme kvantitu i kvalitu. Zaznamenáváme příjem a výdej tekutin.
Odpočinek a spánek – zapisujeme a předáváme si informace o kvalitě spánku pacienta. Zjišťujeme jeho návyky a rituály.
Psychosociální podpora – po dohodě se zdravotnickým týmem předáváme dostatek jednotných informací. Volíme přiměřenou formu a ověřujeme si zda pacient rozumí sdělenému. Podporujeme jeho sebehodnocení, nabízíme psychoterapii, kterou poskytuje klinický psycholog. Zdravotnický tým se nemůže vyhnout komunikaci s pacientem a jeho rodiči. Sdílí a řeší s nimi celou řadu problémů. Profesionalita týmu přispívá ke zvládání situace a tím podporuje svoji důvěryhodnost pro rodiče i dítě.
Domácí péče – edukujeme rodiče dětských pacientů, připravujeme je na pobyt v domácím prostředí. Zařazujeme děti do dispenzární péče, učíme dítě i rodiče jak se vyvarovat infekcím. Učíme je odpoutat se od nemocniční péče a zvládat situace běžného života. Vždy dáváme kontaktní telefony pro případ potřeby konzultace.
 
Edukace hemofilika/rodiče hemofilika
Osobní hygiena: Při osobní hygieně je důležité, aby se pacient vyhýbal horkým koupelím, dráždivým kosmetickým přípravkům (pěna do koupele, tělová mléka…) a také saunám.
Volný čas a sport: Pacienti se mají vyhýbat sportům a aktivitám, při kterých by mohlo dojít k poranění a úrazu. Vhodné je plavání, vodní sporty aj.
Stravování: U pacientů s hemofilií je doporučováno, aby si udržovali ideální hmotnost. Strava má obsahovat vitaminy, minerály, stavební látky, stopové prvky, potraviny bohaté na železo. Je potřeba, aby se vyhýbali těžkým, mastným, kořeněným a sladkým jídlům. Ideální hmotnost určíme vypočítáním BMI podle WHO.
Používejte ochranné prostředky: Při jízdě na kole případně i při dalších aktivitách by mělo dítě používat helmu a chrániče. U malých dětí, které často padají, je výhodné mít oblečení opatřené měkkými nášivkami na kolenou, loktech a zadečku.
Zaveďte ,,bezpečnou" domácnost: V okolí malého hemofilika by mělo být co nejméně rizikových předmětů a míst, kde může dojít k úrazu.
Drobná poranění zvládnete sami: Malé oděrky přelepte náplastí, větší překryjte sterilní gázou a rovněž zajistěte náplastí. Na místo poranění mírně tlačte, můžete použít ledový obklad. V případě, že krvácení neustává, vyhledejte lékařskou pomoc.
Sledujte známky vnitřního krvácení: Malé dítě neumí přesně sdělit, co ho bolí. Na krvácení do kloubu vás upozorní otok kloubu (můžete si i krejčovským metrem ověřit, zda jsou klouby na obou končetinách stejně velké) a také to, že dítě se snaží co nejméně pohybovat postiženým kloubem.
Informujte příbuzné, učitele, trenéry a přátele: Všichni, kdo přicházejí s dítětem do styku nebo se o něj dočasně starají, musí mít dostatečné informace o charakteru onemocnění a musí vědět, jak zvládat případné problémové situace. Také spolužáci a kamarádi chlapce s hemofilií by měli vědět, proč se k němu mají chovat opatrněji.
Věnujte zvýšenou pozornost péči o chrup – Pravidelná péče o chrup pomáhá snižovat počet nutných zubařských zákroků, které jsou vždy spojené s určitým rizikem krvácení.
Nechte dítě sportovat: Vyberte sport, který není rizikový: například plavání, golf nebo případně cyklistiku.
Nechte dítě, aby se cítilo ,,normálně": Snažte se, aby se dítě mohlo co nejvíce zapojit do normálního kolektivu svých vrstevníků. Je-li to možné, nechte jej účastnit se všech školních akcí, kterých se účastní zdravé děti.