Osetrovatelska_pece_o_dite

13.4 Běžná, následná péče o novorozence

13.4 Běžná, následná péče o novorozence
 
 
 
Novorozenec má být od počátku v kontaktu s matkou. Matku a dítě oddělujeme pouze v indikovaných případech, daných zdravotním stavem dítěte nebo matky. Pokud je novorozenec v pořádku, je po 1-2 hodinách na sále přemístěn na observační box novorozeneckého oddělení. V případě, že je dostatečně zahřátý, poporodní adaptace proběhla bez problémů, matka se cítí dobře, jsou oba umístěni na pokoj roaming-in. Je všestranně výhodný, usnadňuje vytvoření již dříve zmíněné vazby mezi matkou a dítětem, umožňuje optimální podmínky pro kojení dítěte a matce pro zácvik v péči o novorozence pod dohledem odborníků. Novorozenec je i nadále sledován pediatrem a dětskou sestrou.
Velmi důležitou činností v prvních dnech po porodu je kojení, nácvik techniky přebalování a péče o hygienu novorozence. K denní péči v porodnici patří také vážení novorozence.
 
Koupel novorozence:
1. první koupel po porodu – po stabilizaci stavu, když je jeho teplota stabilní 2-4 hodiny. Volíme koupel pod sprchou, abychom nekontaminovali čerstvě přerušený pahýl pupečníku. Opláchneme obličej teplou vodou bez mýdla. Potom ruku namydlíme a postupujeme přes hlavičku dítěte, na krk a ramena, pokračujeme na trup, horní a dolní končetiny a zakončíme genitálem. Nikdy se rukou nevracíme na místo již myté. Dítě opláchneme a pečlivě jemně osušíme. Zkontrolujeme prostor mezi kožními záhyby, za oušky, mezi prstíky a odstraníme případné zbytky krve nebo mázku. Ušní boltce a nos vytřeme pomocí tenké žínky nebo ubrousku. Při ošetření genitálu oddálíme labia minora a odstraníme sekret a mázek u chlapců nepřetahujeme předkožku.
2. podle Leboyera – lázeň se připraví do vaničky, její teplota je 38-39 °C. Dítě pomalu ponoříme - ne najednou, ale několikrát velmi pomalu a opatrně („Porod bez násilí“).
3. běžná koupel – před koupelí připravíme vše potřebné, abychom neodbíhali. Dítě dobře osušíme a vždy zkontrolujeme kůži dítěte a podle potřeby ošetříme. Pěna do koupele není vhodná, protože vysušuje kůži. Olejové přípravky (např. Linola, Balmandol) přidáváme pouze u dětí se suchou a podrážděnou pokožkou. Zdravou kůži nemusíme nijak po koupeli ošetřovat. V případě, že ji matka chce ošetřovat, doporučujeme používat neparfémované přípravky a promašťovat jen záhyby. Po ukončení koupele vydezinfikujeme vaničku nebo kbelík a přebalovaní pult jako prevenci nozokomiálních infekcí.
 
Koupel ve vaničce – volíme po zhojení pupku. Teplota v místnosti by měla být 24-25 °C, teplota vody 37-38 °C použití teploměru není nezbytné. Stačí, když do vody vložíme spodní část předloktí – voda musí být příjemně teplá. Dbáme na bezpečné přenášení dítěte tj. bezpečné držení dítěte přes dva klouby.
Koupel v kyblíku – koupací kyblík stimuluje dítěti prenatální období. Dítě je vkládáno ve svislé poloze a ve vodě je až po krk. Na rozdíl od vaničky je však o něco obtížnější dítě v kyblíku uchopit. Koupání v kyblíku dává dětem podobný pocit bezpečí jako zavinovačka. Dítě má kolem sebe hranice, které při pohybu „cítí“.