Osetrovatelska_pece_o_dite

25.3 Vrozená oční onemocnění

25.3 Vrozená oční onemocnění
 
 
Vrozená katarakta narušuje optickou průhlednost čočky v kritickém období vývoje zrakových funkcí. Bezprostředně po narození dítěte tak dochází k útlumu zrakových vjemů v postiženém oku. Následkem může být rychle vznikající a později již obtížně léčitelná tupozrakost a porucha binokulárních funkcí. Včasná detekce vrozené katarakty je klíčovým momentem v terapii. Terapie je komplexní, primárně chirurgická následovaná pleoptickou a ortoptickou péčí.
Vrozený glaukom je specifické onemocnění, u kterého dochází v důsledku zvýšeného nitroočního tlaku a dalších faktorů k poškození nervových struktur sítnice. Následky pro vyvíjející se zrakové funkce mohou být vážné. Mezi hlavní příznaky onemocnění patří světloplachost, slzení, zašednutí rohovky nebo zvětšování celého oka. Moderní terapeutické postupy dávají při včasné diagnóze a léčbě naději na stabilizaci onemocnění.
Šilhání - strabismus, šilhání v dětském věku není pouze viditelný kosmetický handicap, ale klinická jednotka spojená s funkčními komplikacemi zrakových funkcí. Z nich dominuje tupozrakost, která vzniká na podkladě trvalého potlačování zrakových vjemů šilhajícího oka. Další vazby má strabismus na refrakční vady nebo vrozené vady oka. Šilhání může být také první zjevnou manifestací retinoblastomu. Stále platí, že pozdní diagnóza nebo pozdní terapie šilhání může vést k trvalému poškození zrakové ostrosti a binokulárního vidění.
Ošetřovatelská péče – velký důraz musí sestra klást na nošení brýlí a okluzní terapii u strabismu a katarakty. Okluzní terapie je základem léčby tupozrakosti. Spolupracuje s ortoptickou sestrou (viz vyhláška 55/2011 Sb.). Dbá na pravidelnou aplikaci léků, očních kapek. Dodržuje zásady aplikace léčiva do oka (exspirace, identifikace pacienta, rozlišení P/L oka, označení načatého léčiva a jeho uchovávání...).
V neposlední řadě edukuje dítě/rodiče a dbá na bezpečnost pacienta v případě zhoršeného vidění (rozkapané oko, obvaz, nemoc…).