Osetrovatelska_pece_o_dite

10.1.3 Péče o průchodnost dýchacích cest

10.1.3 Péče o průchodnost dýchacích cest
 
 
Dýchání jako vitální funkce je vždy v popředí zájmu všech zdravotníků. Volně průchodné cesty dýchací jsou podmínkou optimální ventilace pacienta. U pacientů, kteří mají samočisticí autoregulační systém hygieny dýchacích cest omezen nebo porušen, je nutné co nejdříve obnovit volnou průchodnost. Péče o ni patří k základním pravidlům rehabilitačního ošetřovatelství. Základem je individuální spolupráce sestry a fyzioterapeuta. Péče o průchodnost se zajišťuje pomocí inhalací, uvolňování hlenů a stimulace prohloubeného dýchání, odsávání hlenů, manipulace a polohování pacienta s cílem volné a snadné ventilace.
 
Inhalace pomáhá zkapalnit hlen. Inhalátory mění tekutý lék na mlhovinu nebo jemně rozptýlené malé částice, které se vdechováním dostanou přímo na místo, kde mají účinkovat.
 
Uvolňování hlenů a stimulace prohloubeného dýchání - kombinace inhalace a prohloubeného dýchání provádíme jednak manuálním kontaktem jednak manuálními manévry na hrudníku pacienta. Kontaktní plochou jsou dlaně zdravotníka a podklíčkové oblasti hrudníku, oblast sterna a oblast dolních žeber. Manuální manévry doprovází přirozené dechové pohyby hrudníku. Finálnímu odstranění sputa z dýchacích cest pomáhá kompresní fixace dolních žeber v jejich výdechovém postavení.
 
Odsávání uvolněných hlenů - odstranění uvolněných hlenů z dýchacích cest patří k základům ošetřovatelské péče. Rychlého uvolnění většího množství sputa lze dosáhnout nejen kontaktním dýcháním, ale také cílenou aktivitou pacientova výdechu, a to i při jeho neschopnosti vědomě spolupracovat. Uvolněné sputum je nutno rychle odstranit, důležitá je koordinovaná činnost sestry a fyzioterapeuta.
Manipulace a polohování pacienta s cílem volné a snadné ventilace - polohy, ve kterých je dýchání volné a je zajištěna dobrá průchodnost dýchacích cest, jsou široce známé. Samotný proces dýchání není jen fyziologickým procesem, ale také velice specifickou pohybovou aktivitou. Volně přístupný hrudník s tzv. nultým postavením hlavy (event. mírným záklonem v krční páteři), představuje optimální polohu pro zajištění potřebných ventilačních parametrů.
 
Využití dechových trenažérů a uplatnění technik respirační fyzioterapie – využívají se větrníčky nebo lehké předměty z papíru, do kterých děti foukají. Na doporučení hygieniků a epidemiologů a také z fyzioterapeutického hlediska pro nekontrolovatelný výdechový odpor (není kontrola jak silně dítě balonek, rukavici nafukuje) se NEDOPORUČUJE BUBLÁNÍ DO VODY A NAFUKOVÁNÍ GUMOVÝCH PŘEDMĚTŮ/RUKAVIC!
 
Respirační fyzioterapie:
Techniky hygieny dýchacích cest – expektorace s kontrolou kašle
Dechové trenažéry (individuální) v pooperační a JIP péči: inspirační – ovlivňují distribuci nadechovaného vzduchu – ventilaci, exspirační – podporují expektoraci – prevence plicních komplikací.
Účinné je samotné opakované cvičení pacienta, sestra kontroluje, zda bylo provedeno.