Osetrovatelska_pece_o_dite

18.2.1 Hypertyreóza (tyreotoxikóza)

18.2.1 Hypertyreóza (tyreotoxikóza)
 
 
Stav vyvolaný nadměrným množstvím hormonů štítné žlázy.
 
Příčiny: autoimunní Gravesova-Basedowa choroba, polynodózní struma, adenom štítné žlázy a další méně časté příčiny.
 
Příznaky: rychlá srdeční akce a srdeční arytmie (nejčastěji fibrilace síní), bušení srdce, horké pocení, intolerance tepla, nervozita, nespavost, únava, úbytek svalové hmoty a svalová slabost. Kůže velmi jemná, opocená, vlasy jsou nekvalitní, jemné, dochází k řídnutí. Štítná žláza je často zvětšená. Častým příznakem je váhový úbytek a pocity hladu až tzv. vlčí hlad.
Oční příznaky plně rozvinuté u Gravesovy-Basedowy choroby (pálení, řezání, slzení očí, vystupování očních bulbů z očnic – exoftalmus a nemožnost dovření víček – lagoftalmus s vysycháním rohovky.
 
Příprava dítěte na vyšetření:
Základem je spolupráce dítěte, rodičů a zdravotníků. Dítě připravujeme formou hry, s využitím názorných pomůcek, řídíme se věkem dítěte. Ošetřování před a po vyšetření se řídí ordinací ošetřujícího lékaře (např. aplikace léčiv, pitný režim, aplikace infuzních roztoků, poloha dítěte, měření fyziologických funkcí, pohybový režim, příjem stravy, vyprazdňování apod.). Velmi důležitá je příprava rodičů na jejich úlohu při ošetřování dítěte. Rodiče nepřebírají péči o dítě, ale za odborného dohledu sestry spolupracují především v oblasti psychosociální podpory.
Základem pro diagnostiku onemocnění štítné žlázy je osobní a rodinná anamnéza pacienta. Zajímá nás výskyt autoimunitního onemocnění štítné žlázy a dalších autoimunitních onemocnění v rodině, údaje o váhovém úbytku, pocení, třesu, poruchách vyprazdňování, nervozitě pacienta apod.
Pro určení diagnózy je nejdůležitější vyšetření koncentrace tyreoidálního stimulačního hormonu (TSH) v krvi, která bývá pod dolní hranicí a volných hormonů štítné žlázy v krvi (volný tyroxin FT4 a volný trijodtyreonin FT3), které jsou zvýšené. Výjimečně scintigrafie štítné žlázy.
 
Léčba a ošetřovatelská péče:
V první fázi je potřeba pacienta zklidnit, podáváme léky, které snižují tvorbu hormonů ve štítné žláze (tyreostatika - Carbamizol, Thyrozol), současně se podávají betablokátory na snížení srdeční činnosti. Velmi důležitou součástí léčby je omezení fyzické a psychické aktivity. Doba než dojde ke zklidnění je individuální.
Druhá fáze spočívá v definitivním řešení tyreotoxikózy. Po zklidnění může dojít k definitivnímu vyléčení, u některých pacientů je potřeba operace štítné žlázy (totální tyreoiektomie s následnou substitucí hormonů ve formě tablet – preparáty - Euthyrox, Letrox, Eltroxin) nebo léčba radiojodem.
Důležitý je přístup zdravotnického personálu k pacientovi. K pacientovi přistupujeme klidně, nespěcháme.
Předávání informací a edukace musí být v souladu se schopností pacienta spolupracovat, vždy je nutné ověřit, zda pacient a jeho doprovod porozuměl sděleným informacím a edukaci.
Ošetřovatelská péče v oblasti hygienické péče, výživy, vyprazdňování, podávání léčiv, měření fyziologických funkcí, sledování hmotnosti apod. se řídí podle individuálního stavu dítěte (podle rozvinutých příznaků) a také podle jeho věku. Posouzení psychomotorického vývoje dítěte je důležitou součástí ošetřovatelské péče dětské sestry/všeobecné sestry na dětském oddělení.