Osetrovatelska_pece_o_dite

18.2.2 Hypotyreóza

18.2.2 Hypotyreóza
 
 
Stav vyvolaný nedostatkem hormonů štítné žlázy.
 
Příčiny: autoimunitní zánět štítné žlázy (chronická lymfocytární tyreoiditida), zánět vede ke snížené tvorbě hormonů a rozvíjí se hypotyreóza. Méně často je příčinou odstranění štítné žlázy.
 
Příznaky: únava, nevýkonnost, svalová slabost, zimomřivost, bradykardie, zácpa, přírůstek hmotnosti. Prosáknutí až otoky kůže a podkoží (myxedém), kůže bledá, suchá. V rozvinutém stadiu choroby patrné zhrubění hlasu v důsledku myxedematózního prosáknutí hlasových vazů. Charakteristické prořídnutí vlasů a pubického ochlupení, vypadávání laterální části obočí. Mohou se objevit neurologické příznaky, což se projevuje ztrátou soustředěnosti, poruchami paměti a zpomalením mentální výkonnosti.
 
Příprava dítěte na vyšetření:
Příprava viz hypertyreóza
Pro určení diagnózy je nejdůležitější vyšetření koncentrace tyreoidálního stimulačního hormonu (TSH) v krvi, která je zvýšená.
Kromě toho dochází u plně rozvinutých forem ke snížení koncentrace hormonů štítné žlázy volného tyroxinu (FT4) a volného  trijodtyreonin (FT3).
Sonografie štítné žlázy, RAŠ (reflex achilovy šlachy).
 
Léčba ošetřovatelská péče:
Substituční podávání tyreoidálních hormonů (Euthyrox, Letrox, Eltroxin ...).
Ošetřovatelská péče v oblasti hygienické péče, výživy, vyprazdňování, podávání léčiv, měření fyziologických funkcí, sledování hmotnosti apod. se řídí podle individuálního stavu dítěte (podle rozvinutých příznaků) a také podle jeho věku.
Důležitý je přístup zdravotnického personálu k pacientovi. Předávání informací a edukace musí být v souladu se schopností pacienta spolupracovat, vždy je nutné ověřit, zda pacient a jeho doprovod porozuměl sděleným informacím a edukaci.
Pacienta se snažíme aktivizovat, volíme klidné aktivity.