Studijni_opory

19 OP při endoskopických vyšetření

19 Ošetřovatelský proces při endoskopických vyšetření
 
 


Definice:

Endoskopické metody jsou vyšetřovací postupy, kterými lze vyšetřovat duté orgány a tělesné dutiny pomoci speciálních optických přístrojů - endoskopů (řecky: endo - uvnitř, skopein - pohled, pohlížení). Předpona označuje orgán, který je vyšetřován.
 

Cíl:

Seznámení pacienta s metodou, která není obvykle nahraditelná jiným (neinvazivním) vyšetřením. Pacient je seznámen s přípravou a průběhem vyšetření a je upozorněn na možnost komplikací.

 
Druhy endoskopií:
- Gastroskopie – vyšetření dráhy jícnu, žaludku a duodena. Gastroskopie je často užívaná k diagnostice vředů a dalších zdrojů potenciálního krvácení, odhalení hiatové hernie, zánětu jícnu, žaludečních vředů apod.
- Koloskopie – vyšetření tlustého střeva k odhalení polypů, nádorů, tvoření vředů, zánětů tlustého střeva a vyjmutí cizích předmětů.
- Endoskopická retrográdní cholangiopankreatikografie (ERCP) – užívá endoskopu k zavedení katetru pro rentgenovou fluoroskopii se zvýšeným kontrastem. Tato technika se využívá pro zviditelnění jaterních a žlučových cest, močového měchýře, slinivky a dalších anatomických útvarů ke kontrole kamenů, dalších překážek a problémů. ERCP pomáhá odhalit cirhózu, nádory jater, pseudocysty, nádory pankreatu, močové kameny atd.
- Rektoskopie – vyšetření konečníku.
- Laryngoskopie – vyšetření hrtanu a hlasivek.
- Bronchoskopie – vyšetření trachey (dýchací trubice) a plicního prostoru (bronchiálního stromu) k odhalení abscesů, bronchitidy, nádorů, tuberkulózy, alveolitidy, infekcí, zánětů.
- Thorakoskopie – vyšetření pleurální dutiny, osrdečníku.
- Artroskopie – vyšetření nebo léčba kloubního prostoru. Podrobnosti ve studijní opoře Ošetřovatelská péče o nemocné v chirurgických oborech - .
- Kolposkopie – přímé zviditelnění vaginy a děložního hrdla (nádory, záněty a další problémy).
- Cystoskopie – vyšetření močového měchýře, močové trubice, močových drah, prostaty.
- Laparoskopie – zviditelnění žaludku, jater a dalších orgánů abdomina včetně ženských pohlavních orgánů. Podrobnosti ve studijní opoře Ošetřovatelské postupy - .
- Endoskopická biopsie – odebraná živá tkáň z různých částí povrchu i vnitřního prostoru těla je vyšetřována mikroskopicky. Zpravidla se provádí pro zjištění přítomnosti nádorů (maligních nebo benigních) a zánětů atd.
 
Endoskopické diagnostické výkony u dětí
Endoskopický diagnostický výkon se provádí buď ambulantně, nebo při hospitalizaci dítěte zásadně v celkové narkóze. Jde o výkon odhalující možnou příčinu poruch. Podmínkou realizace výkonu je souhlas zákonného zástupce, pokud nesouhlasí, nemusí být příčina obtíží odhalena. Při včasném neodstranění poruchy pak může v čase dojít ke vzniku poškození zdravotního stavu různého stupně (od nepodstatného poškození až k významné poruše s trvalými následky poškození zdraví až možné smrti nemocného). Po výkonu je dítě umístěno na dětské oddělení, kde je pod dohledem dětských sester a lékařů. Kontinuálně je sledován jeho zdravotní stav a v případě potřebu jsou mu podávány léky tlumící bolest. Potravu po výkonu přijímá až po pominutí účinku anestetik.
 
Ošetřovatelský proces je proces, ve kterém sestry poskytují péči pacientům. Ošetřovatelský proces je cyklický a pokračující proces, který může v kterékoli etapě skončit, je-li problém vyřešen. Ošetřovatelský proces si anglicky mluvící často pamatují jako akronym (zkratku) ADPIE: Assessment - hodnocení (potřeb pacienta), Diagnosis - diagnóza (ošetřovatelská diagnóza vyjadřuje výsledek hodnocení problému pacienta za využití standardizované terminologie). Planning - plánování (péče o pacienta), Implementation - realizace (péče), Evaluation - hodnocení, posudek (výsledků implementované péče). V níže prezentované části textu se věnujeme hlavně třetí a čtvrté fázi ošetřovatelského procesu fázi plánování (ošetřovatelským intervencím) a realizaci. Nedílnou součástí ošetřovatelského procesu je i edukační proces. Podrobnosti ve studijní opoře Základy pedagogiky a edukace v ošetřovatelství - a v podkapitole .
 
Úkoly – cvičení, samostudium
1. Jaké máte osobní zkušenosti s endoskopickým vyšetřením ve zdravotnickém zařízení?
2. Jak je nutné edukovat pacienty před endoskopií?
3. Je nutný souhlas pacienta s provedením endoskopie?
4. Co je pro Vás nejnáročnější při asistenci lékaři u endoskopie?
5. Jaká máte osobní zkušenosti s dokumentací před a po provedení endoskopie?
 
Pojmy k zapamatován
Endoskopie
Esofagogastroduedenoskopie (EGDS)
Endoskopická retrográdní cholangiopankreatihografie (ERCP)
Endoskopická ultrasonografie (EUS)
Rektoskopie
Vyšetření tlustého střeva pomocí flexibilního endoskopu
Kapslová endoskopie
Bronchoskopie
 
Odkazy na další studijní pomůcky, doplňkové zdroje informací k samostudiu, související webové stránky
Endoskopické centru
Endoskopie
 
Literatura:
DOENGES, Marilynn E.; MOORHOUSE, Mary Frances. Kapesní průvodce zdravotní sestry. Praha: Grada, 1996. ISBN 80-7169-294-8.
Friš, Přemysl, Ryska, Miroslav. Digestivní endoskopie a laparoskopická chirurgie. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 1996. 345 s. ISBN 80-902140-0-2.
HERDMAN, T. Heather, KUDLOVÁ, Pavla. Ošetřovatelské diagnózy: definice & klasifikace: 2012-2014. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 2013. ISBN 978-80-247-4328-8.
HŮSKOVÁ, Jitka; KAŠNÁ, Petra. Ošetřovatelství - ošetřovatelské postupy pro zdravotnické asistenty. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 2011. ISBN 978-80-247-2852-0.
KOZIEROVÁ, Barbara; ERBOVÁ, Lenora; OLIVIERIOVÁ, Glenora. Ošetrovateľstvo: koncepcia, ošetrovatelský proces a prax. 1. vyd. Martin: Osveta, 1995. 2 sv. ISBN 80-217-0528-0.
Lukáš, Karel a kol. Gastroenterologie a hepatologie pro zdravotní sestry. 1.vyd. Praha: Grada 2005. 288 s. ISBN 80- 247-1283-0.
MIKŠOVÁ, Zdeňka; FROŇKOVÁ, Marie; HERMANOVÁ, Renáta; ZAJÍČKOVÁ, Marie. Kapitoly z ošetřovatelské péče I. aktual. a doplň. vyd. Praha: Grada Publishing, 2006. ISBN  80-247-1442-6.
JUŘENÍKOVÁ, Petra; HŮSTKOVÁ, Jitka. Ošetřovatelství pro IV. ročník SZŠ 2. část. 1. vyd. Uherské Hradiště: Středisko služeb školám, 2001. ISBN – neuvedeno.
SEDLÁŘOVÁ, Petra a kol. Základní ošetřovatelská péče v pediatrii. Praha: Grada Publishing, 2008. 248 s. ISBN 978-80-247-1613-8.
SLEZÁKOVÁ, Lenka a kol. Ošetřovatelství v chirurgii I. Praha: Grada Publishing, 2010. 264 s., 4 strany barevné přílohy. ISBN 978-80-247-3129-2.
TRACHTOVÁ, Eva. Potřeby nemocného v ošetřovatelském procesu. Brno: Institut pro další vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví, 1999. ISBN 80-7013-285-X.
ZAVORAL, Miroslav  a kol. Nové trendy v digestivní endoskopické diagnostice a léčbě.  Praha: Grada Publishing, 2000. 313 s. ISBN 80-7169-999-3.