Studijni_opory

6.7.4 Hygienická péče o kojence na dětském oddělení

6.7.4 Hygienická péče o kojence na dětském oddělení
 
 
Koupel kojence
Kojence koupeme denně. Výjimky stanoví pouze lékař. V rodině se dítě koupe večer, pokud možno ve stejnou dobu. Zkušenosti svědčí o tom, že je lepší, aby dítě bylo vykoupáno do 19. hodiny, protože lehčeji usíná a spánek je klidnější.
Ve zdravotnických zařízeních koupeme zpravidla ráno, jednak z provozních důvodů, jednak aby sestra dítě před vizitou dobře prohlédla a mohla lékaře upozornit na změny, které na něm shledala.
 
Kojence koupeme za účelem:
- očistným,
- osvěžujícím,
- estetickým,
- k vytváření hygienických návyků.
 
Pomůcky:
- čisté osobní prádlo pro kojence,
- pleny, osuška, žínky,
- čtverečky buničité vaty, štětičky, emitní misky,
- hřebeny v dezinfekčním roztoku nebo každý kojenec má svůj hřeben (kartáč na vlasy) v zásuvce pracovního pultu nebo v zásuvce nočního stolku,
- nůžky na nehty,
- lázeňský teploměr,
- dětský olej, dětské mýdlo (tekuté mýdlo), Aviril zásyp, Aviril baby-mast,
- nádoba s dezinfekčním roztokem k dezinfekci přebalovacího stolu (pokud kojence vážíme, i k dezinfekci váhy),
- vozík na špinavé prádlo a pleny.
 
Ošetřovatelský postup
- Před koupelí zkontrolujeme teplotu v místnosti. Má být vysoká 23-25°C. Je-li nižší, místnost vyhřejeme. Teplota vody ke koupání mladších kojenců je 36-37 °C, u starších zdravých kojenců a batolat snižujeme teplotu vody ke koupání postupně až na 30 °C. O teplotě vody se přesvědčujeme lázeňským teploměrem, zkušená sestra odhaduje teplotu vody na předloktí.
- Ve zdravotnických zařízeních sprchujeme z hygienických důvodů kojence pod sprškou. Spršku upravíme tak, aby její proud nebyl prudký, aby pro kojence bylo sprchování příjemným zážitkem
- Mycí (přebalovací) stůl je postaven vedle vaničky. Při pravé straně stolu nebo nad ním je upevněna polička, na kterou připravíme pomůcky ke koupání. Na vydezinfikovaný přebalovací stůl připravíme osušku. Zregulujeme sprchu s vhodně teplou vodou. Pokud koupeme většího kojence ve vaničce, vaničku vydezinfikujeme. Důkladně vaničku vypláchneme, omyjeme od dezinfekčního roztoku a připravíme vhodně teplou vodu.
- Kojence rozbalíme a svlečeme na postýlce, prádlo a pleny odložíme do vozíku na pleny a špinavé prádlo. Dítě přeneseme na připravený přebalovací stůl s osuškou.
- Správné přenášení dítěte. Uchopíme je tak, že předloktí podložíme pod záda dítěte, přičemž hlavička spočívá na horní části předloktí. Ruka vsunutá až do podpaží obejme raménko dítěte tak, že palec směřuje do krajiny tříselné a ostatní prsty vějířovitě obepínají krajinu obou hýždí. Dítě netiskneme k sobě.
- Koupání:
- Namočenou žínkou omýváme nejprve obličej. Každé oko otřeme jiným cípem. Dále postupujeme od čela k bradě. Nakonec umyjeme okolí úst a nosu. Obličej hned po umytí důkladně otřeme osuškou. Druhou žínku namydlíme tak, aby stačila k omytí celého tělíčka. Vhodné je tekuté mýdlo, kterým můžeme podle potřeby opakovaně žínku polévat. Začínáme mydlením vlasaté části hlavy, postupujeme k ušním boltcům, na krk, na horní končetiny a na hrudník. Uchopením za horní část paže dítě otočíme na bok a myjeme mu záda. Dále mydlíme dolní končetiny, nakonec genitál a hýždě. Užíváme jemných, ale pevných pohybů. Nevracíme se na části, které jsme namydlili. Důkladně myjeme všechny kožní záhyby, u děvčátek oddálíme velké a malé stydké pysky a rýhy mezi nimi omyjeme směrem ke konečníku.
- Namydlené dítě pevně uchopíme, přeneseme k vaničce, zkontrolujeme předloktím teplotu vody a pod sprškou opláchneme. Oplachujeme šetrně: dolní končetiny, bříško, horní končetiny, vlasatou část hlavičky. Pozor na oči a ústa dítěte. Pokud dítě sprchujeme, dbáme, aby sprchování bylo pro dítě příjemným zážitkem. Strachu z vody u některých dětí předcházíme pomalým oplachováním od nožiček, při kterém na dítě vlídně hovoříme. U starších kojenců využíváme vhodných hraček.
- Při oplachování dítěte ve vaničce podpíráme jednou rukou hlavičku dítěte a druhou rukou dítě oplachujeme. Po důkladném opláchnutí přeneseme dítě zpět na připravenou osušku, jemně je osušíme, kůži natřeme. Větší pozornost věnujeme kožním záhybům. Osušenou kůži ošetříme pod krkem, v podpaží, v okolí genitálu a konečníku podle zvyklostí oddělení buď mastí, olejíčkem, pastou nebo zásypem.
 
Obrázek 5 Ukázka dětského olejíčku
 
Zdroj: Autor
 
- Důkladným omytím kůže, osušením a ošetřením předcházíme opruzeninám. U děvčátek chráníme rukou genitál před vniknutím zásypu do pochvy (zásyp může způsobit zánět a výtok z pochvy).
 
Obrázek 6 Pomůcky pro hygienu
 
Zdroj: Autor
 
Kojence necháme zabaleného v osušce a vyčistíme mu pomocí štětiček nos i zevní zvukovod. Na každý zvukovod i nosní otvor použijeme čistou štětičku. Při čištění nosu a zevního zvukovodu je kojenec neklidný, proto jednou rukou pevně držíme hlavičku dítěte. Pracujeme šetrně, ale rychle. Dítěti oblečeme košilku tak, že zasuneme svoji ruku do nařaseného rukávu, uchopíme ruku dítěte a navlečeme rukáv na horní končetinu kojence. Stejným způsobem oblečeme druhý rukáv a košilku zavážeme. Dítě zabalíme do plen, hřebenem nebo kartáčkem učešeme a uložíme jej do čistě upraveného lůžka. Během celého výkonu na kojence mluvíme klidným, tichým hlasem.
 
Péče o nehty:
Podle potřeby ostříháme dítěti nehty. Nehty u rukou stříháme do kulata, u nohou rovně, nehty se stříhají s vydezinfikovanými nůžkami.
 
Péče o dutinu ústní:
Ústa kojenci nevytíráme. Jen nemocnou ústní dutinu ošetřujeme podle ordinace lékaře.
 
Ošetření očí:
Jsou-li oči dítěte zdravé, omýváme je pouze žínkou při koupeli. Má-li dítě ve spojivkovém vaku sekret, postupujeme při ošetření podle ordinace lékaře.
 
Úklid pomůcek:
Všechny pomůcky pečlivě omyjeme a vydezinfikujeme, chybějící materiál doplníme a všechno uložíme na určené místo.