Studijni_opory

10.8 Aktivita stomiků

10.8 Aktivita stomiků
 
  
 
Aktivita stomiků:
Sport:
Pacient, který byl zvyklý na sport před operací, se nemusí bát, že se stomií si nemůže již zacvičit. Tělesný pohyb je přirozenou součásti života. Pokud bude fyzická aktivita přiměřená k aktuálnímu stavu stomika, tak se nevyskytne žádný problém. Pohybová aktivita má příznivý vliv na organismus člověka, na jeho psychickou i fyzickou stránku. Mezi vhodné sporty patří přirozený pohyb a to plavání, turistika, cvičení na míči. Cvičení by nemělo způsobovat bolest a nepříjemné pocity. U fitness sportu je důležité se poradit s odborníkem, který sestaví cviky dle stavu pacienta. Cviky by neměly přetěžovat břišní oblast. Nevhodné sporty jsou bojová umění, posilování, fotbal, hokej aj., kde hrozí nečekané pohyby nebo silová činnost. Při plavaní jsou dnes pro stomické pacienty speciálně upravené plavky, kdy u žen jsou jednodílné plavky, kde je zpevněná břišní část. U pánů jsou speciální bermudy s vyšším pasem. Všeobecně se doporučuje u stomických pomůcek jednodílný systém, který je diskrétní a po ukončení sportu je možné pomůcku vyměnit. Pro lepší pocit pacientů je vhodnější do sportovních aktivit zapojit celou rodinu. Pokud se stomik při sportu necítí dobře, je lépe cvičit méně nebo změnit druh sportu.
 
Cestování:
Pacient může cestovat po celém světě podle toho, jak mu to jeho zdravotní stav dovoluje. Důležité je, aby si stomik uvědomil, kolik času mu zabere přesun na jeho vysněné místo. Měl by mít vždy dostatek pomůcek a cestovní zrcátko. Při cestování autem si stomik musí dát pozor na umístění bezpečnostního pásu. Nemělo by dojít k poškození stomie nebo k funkčnosti stomického sáčku. Stomik si může bezpečnostní pás podložit ručníkem, nebo jiným materiálem, který zabrání případným komplikacím.
Při cestování letadlem se musí pamatovat na to, že ostré předměty nemusí projít vstupní kontrole. Proto veškeré pomůcky si stomik musí nachystat doma před odletem. Například vystřižení velikosti otvoru na stomický sáček. Také místo čistících roztoků upřednostníme navlhčené ubrousky.
Doporučuje se, aby stomik byl ubytován na pokoji s vlastní koupelnou. Pro lepší komfort. Stomik by měl mít vždy u sebe balíček s kompletními pomůckami pro ošetření stomie.
 
Pracovní vyžití:
Stomik by měl být opatrný při jakékoliv činnosti. Neměl by zvedat břemena o větší zátěži než je 5 kg. Při zvýšené námaze je vhodné použít břišní pás. Doporučují se také cviky na posílení břišní stěny. Individuálně je posuzovaná způsobilost o návratu do původního zaměstnání. Pokud zdravotní stav nedovoluje návrat do zaměstnání, řeší se situace invalidním důchodem. A to buď plným, nebo částečným invalidním důchodem. Tuto skutečnost posuzuje lékař.