Studijni_opory

7.6 Dietní systém – seznam diet

7.6 Dietní systém – seznam diet
 
 
Seznam diet:
Dietní systém je ústavním dietologem a skupinou nutričních terapeutů modifikován podle potřeb zařízení, nových poznatků lékařské vědy a výživy a nových hygienických předpisů.
 
Související dokumenty:
- stravovací řád,
- popis pracovních činností,
- vyhláška MZ č. 107/2001 Sb. o hygienických požadavcích na stravovací služby a o zásadách osobní a provozní hygieny při činnostech epidemiologicky závažných,
- norma ISO 9001: 2000.
 
Dietní systém
ČR byla průkopníkem na poli výživy nemocných mnoho let. Dietní systém byl opakovaně vydáván jako závazná celostátní norma, naposledy v roce 1983, kdy byl vytvořen 14 druhový dietní systém. V roce 1991 došlo k jeho novelizaci, kterou zpracoval tým expertů MZ ČR a vyšla jako metodický list MZ. Jednalo se o úpravy v pojmenování diet (místo dieta žlučníková - dieta s omezením tuku), byla doporučena změna dávek energie, obsahu tuků a v některých případech i bílkovin konkrétní rozpracování v jednotlivých zdravotnických zařízeních bylo úkolem dietologa daného zařízení ve spolupráci s dietní sestrou, případně nutričním týmem. V současné době jsou jednotlivá zdravotnická zařízení odpovědná za výživu svých pacientů, proto upravují a vytvářejí dietní systémy podle potřeb svých klientů a možností daného zařízení. V případě kontroly se hodnotí zejména to, zda daný systém odpovídá soudobým požadavkům na léčebnou výživu, zda jsou splněna nutriční kritéria jednotlivých diet a zda odpovídají potřebě pacienta. Diety byly v dietním systému vždy členěny do několika skupin podle různých kritérií.
Diety se označují čísly, dietu ordinuje lékař.
Jednotný dietní systém:
0 dieta tekutá  6 000 kJ - Předepisuje se na kratší dobu, po operacích ústní dutiny, po tonsilektomiích, při chorobách, poranění a poleptání ústní dutiny, hltanu a jícnu, při všech změnách, které způsobují zúžení jícnu. Přechodně při těžkých horečnatých stavech nebo některých otravách.
1 dieta kašovitá 11 000 kJ - Po operacích trávicího systému po první realimentaci (kaše, haše). Na delší dobu se předepisuje při těžších, poúrazových změnách v ústní dutině (poleptání jícnu, ezofagitida, stenóza, achalasie a karcinom jícnu). Je vhodná také v akutním bolestivém stadiu vředové choroby žaludku a dvanáctníku.
2 dieta šetřící 12 000 kJ - Při poruchách trávicího systému s dlouhodobým průběhem, které nevyžadují změny v energetickém přívodu stravy ani v poměru základních živin ani zvláštní předpisy - funkční poruchy žaludku, poruchy sekrece, chronická gastritida, vředová choroba žaludku, chronické onemocnění žlučníku a dvanáctníku v klidovém období. Dále horečnatá onemocnění, stavy po infarktu myokardu a stavy po odeznění akutní fáze infekční žloutenky, případně u chronických onemocnění jater.
3 dieta racionální 12 000 kJ - Všechna onemocnění, při kterých není třeba zvláštní úpravy výživy.
4 dieta s omezením tuků 11 000 kJ - Při chorobách žlučníku po odeznění akutního stadia a při chronických onemocněních žlučníku a pankreatu. Dále se předepisuje na přechodný čas pacientům po operaci žlučníku a pacientů se sníženou funkční schopností pankreatu. Na přechodný čas se indikuje také po virovém zánětu jater. Vhodná je při odeznívající dyspepsii, střevních katarech, pokud nejsou provázeny výraznějšími průjmy.
5 dieta bílkovinná bezezbytková 12 000 kJ - Po akutních průjmových onemocněních a při chronických průjmových onemocněních každého druhu, například při syndromu dráždivého tlustého střeva, při funkčních průjmech, chronické enteritidě a při vředové kolitidě ve stadiu dekompenzace.
6 dieta nízkobílkovinná 10 000 kJ - Dietu indikujeme pacientům s chorobami ledvin při akutním postižení a chronickém onemocnění ledvin.
7 dieta nízkocholesterolová 9 000 kJ - Podává se pacientům s hyperlipoproteinemií hlavně typu IIa a IIb, s komplikacemi arteriosklerózy (stavy po infarktu myokardu, mozkové cévní příhodě, u obliterující arteriosklerózy periferních cév a pacientů s rodinnou zátěží).
8 dieta redukční 6 000 kJ - U obézních pacientů s hyperlipoproteinemií, případně cukrovkou, kde chceme dosáhnout snížení tělesné hmotnosti. Někde se uvádí pouze 4 000 kJ.
9 dieta diabetická 8 000 kJ - Je vhodná pro většinu hospitalizovaných diabetiků. Podává se i nemocným s hyperlipoproteinemiemi typu IV, případně III a V. Dávky sacharidů dle ordinace (150, 200, 250).
10 dieta neslaná šetřící 10 000 kJ - Pro pacienty s chorobami srdce a cév v dekompenzaci a všemi chorobami, u nichž dochází k zadržování tekutin. Vhodná je i v těhotenství, začnou-li se tvořit větší otoky a pro některé nemocné s vysokým krevním tlakem.
11 dieta výživná 14 000 kJ - Při všech chorobách, při nichž nemocní mají co nejrychleji znovu nabýt tělesných sil a zvýšit svou tělesnou hmotnost, pokud není přitom nutný předpis speciální diety. Nejčastěji je to rekonvalescence po infekčních chorobách, po některých operacích, plicní TBC v období kompenzace, zhoubné nádory v období cytostatické léčby, ozařování RTG nebo radiem.
12 strava batolat 8 000 kJ - Pro děti ve věku od 1,5 roku do 3 let.
13 strava větších dětí 11 000 kJ - Pro děti od 4 do 15 let.
 
Speciální diety:
0S dieta čajová - Nemocnému se podává pouze čaj, po lžičkách.
1S dieta tekutá výživná 12 000 kJ - Podáváme v případech, kdy mohou nemocní přijímat potravu jen v tekuté formě, ale zároveň je třeba docílit zvýšený energetický příjem. K dalšímu zvýšení energetického obsahu je možno dietu doplňovat glukózou nebo jinými preparáty podávanými jako intravenózní infuze.
4S dieta s přísným omezením tuků 7 000 kJ - Podává se pacientům v akutním stavu infekční hepatitidy, zánětu žlučníku, první dny po cholethiatickém záchvatu, první dny po cholecystektomii, pacientům s akutní nekrózou pankreatu v prvních dnech po absolutní hladovce. Vhodná u pacientů v akutním období infarktu myokardu.
9S dieta diabetická šetřící 9 000 kJ - Pro diabetiky se současnými vleklými onemocněními zažívacího ústrojí (vředová choroba, choroby žlučníku, jater, dyspeptický syndrom, vleklý zánět pankreatu atd.).
 
Standardizované dietní postupy:
bezlepková dieta   Podává se při celiakii v dětském věku a u dospělých při sprue.
dieta při pankreatitidách Předepisuje se po předchozí postupné realimentaci (0S, šlemovka, suchá bramborová kaše, 4S), eventuálně při dyspeptickém syndromu, při chronické pankreatitidě.
dieta při chronickém selhání ledvin    Podáváme, pokud nemocní nejsou zařazeni do dialyzačního či transplantačního programu.
dieta při intoleranci laktózy Při všech stavech, kdy je podezření na nedostatek laktózy.
- dieta při zjišťování okultního krvácení Při zjišťování skrytého krvácení v trávicím ústrojí. Podává se 3 dny před vyšetřením.
Schmidtova diagnostická dieta - Podává se 3 dny před vyšetřením činnosti trávicího ústrojí.