Studijni_opory

10.10 Urostomie

10.10 Urostomie
 
 
 
Pod pojmem „urostomie“ se rozumí chirurgicky vytvořený umělý vývod močovodu (ureterostomie), ledviny (nefrostomie) nebo močového měchýře (cystostomie). Zavedení urostomie je nezbytné, pokud došlo k poškození močového měchýře nebo močových cest, případně pokud bylo nutné tyto orgány vyřadit z činnosti nebo zcela odstranit. Vývod močovodu se dnes většinou provádí přes odejmutou část tenkého střeva („ileum conduit“), ale mohou se vyskytovat i jiné druhy ureterostomií.
Urostomie vyvedená přes tenké střevo (ileum conduit)
U této operační metody se oba močovody (ureter) implantují do vyřazeného úseku tenkého střeva, jehož konec je vyveden 1 cm až 1,5 cm nad úroveň kůže, a tak slouží jako spojovací článek mezi močovodem a kůží. Ileum conduit se zakládá většinou na pravé straně tak, aby stomie vyčnívala přibližně 2 až 3 cm nad břišní stěnu. Tím je zaručena snadnější péče.
Nefrostomie je v současné době prováděna převážně miniinvazivní punkční technikou pod kontrolou ultrazvuku. Při jejím ošetřování je především třeba zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k dislokaci nebo odstranění zavedeného drenu.
Cystostomie je zakládána jak chirurgicky, tak punkční technikou. Také při péči o ní je třeba zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k dislokaci nebo odstranění zavedeného drenu.
 
Urostomické pomůcky:
K péči o urostomii jsou vám k dispozici tyto zdravotní pomůcky:
Jednodílné systémy: urostomický sáček
U jednodílných systémů jsou lepicí ochranná podložka a uzavřený sáček navzájem pevně spojeny. Sáček je vybaven západkou proti zpětnému odtoku moči a výpustným systémem. Urostomické sáčky jsou k dostání buď s plochou, nebo vyklenutou (konvexní) ochrannou podložkou. Při dosažení odpovídajícího naplnění (maximálně do poloviny objemu sáčku) je nutné tyto sáčky vyprázdnit, případně vyměnit.
Dvoudílné systémy: základní podložka s urostomickým sáčkem Dvoudílné systémy se skládají ze základní ochranné podložky s mechanickým uzávěrem a z příslušného urostomického sáčku, který se připevňuje k podložce. Základní lepicí podložky jsou k dostání buď v plochém, nebo v konvexním provedení. Urostomické sáčky jsou vybaveny západkou proti zpětnému odtoku moči, výpustným systémem a odpovídajícím spojovacím systémem k připevnění na základní podložku. Sáčky je nutné při odpovídajícím naplnění (maximálně do poloviny objemu sáčku) vyprázdnit, případně vyměnit, zatímco základní ochrannou podložku lze používat až dva dny. Podpůrně lze k fixaci základní podložky použít pásek.
Ploché systémy: se používají u stomií, u kterých leží vývod střeva nad úrovní kůže (prominence).
Konvexní systémy: se používají vždy, když se vývod střeva nachází pod úrovní kůže (retrakce, vtažená stomie).
 
Užitečné příslušenství:
- ochranná pasta k vyhlazení nerovností a vrásek na kůži kolem stomie,
- produkt k neutralizaci všech pachů bakteriálního původu už v urostomickém sáčku,
- ochranný film, který chrání pokožku v okolí stomie před agresivním střevním obsahem a zlepšuje přilnavost lepicí plochy sáčku nebo podložky,
- šetrný odstraňovač zbytků lepicí plochy a náplastí na silikonové bázi, který umožňuje očistit okolí stomie po sejmutí sáčku nebo podložky,
- noční urostomický sáček - na noc lze výpustný systém urostomického sáčku připojit univerzálním spojovníkem (je součástí balení) k nočnímu urostomickému sáčku.