Studijni_opory

10.7 Výživa stomika

10.7 Výživa stomika
 
  
 
Výživa:
Již v průběhu hospitalizace je pacient informován o stravování pomocí edukace stomasestry, informačního letáku a brožurek o stravování pro stomiky. Nelze vytvořit univerzální jídelníček, protože každý má jiné stravovací návyky. Doporučuje se racionální dieta a dostatek tekutin. U polymorbidních stomiků se doporučuje kontaktovat nutričního terapeuta.
Každé tělo potřebuje potravu jako energetický zdroj, vyvážené množstvím bílkovin, tuků, uhlovodanů, minerálů a vitamínu. Chuť k jídlu stomiků po operaci se navrací až po několika dnech i týdnech po operaci. Je důležité jíst pravidelně po malých dávkách vyváženou stravu. Jídelníček by se měl skládat z pěti až šesti porcí jídel. Při nepravidelném stravování je nepravidelná defekace a problematické ošetřování. Nové druhy potravin přidávat postupně, tak se zjistí jejich snášenlivost. Pravidelný příjem potravy je dobrý pro pravidelné vyprazdňování.
Bezprostředně v pooperačním období je stravovací schéma pro nemocné se všemi druhy stomií podobné. V prvních dnech je pouze příjem tekutin a to čaje, poté tekutá strava např. bujón. Pokud pacient toleruje tekutou stravu, přidáváme do jídelníčku mléčné výrobky, suchary a kašovitou stravu. Zařazujeme potravy lehce stravitelné a je doporučovaná v tomto období bezezbytková dieta. Strava by neměla obsahovat zrníčka, tuhé slupky, kůrky, celozrnné výrobky, luštěniny, ovoce se slupkami nebo zrníčky a nadýmavá zelenina. Dočasně se omezují kořeněná a přesmažená jídla. Ovoce a zelenina pouze ve formě šťáv a pyré nebo mechanicky zpracované do omáček. V současné době se prosazuje, především ve Velké Británii, tzv. Fast-track systém v před a pooperační péči o nemocného.
Po období rekonvalescence, to odpovídá šesti týdnům, se mohou postupně zařazovat všechny potraviny, na které je pacient zvyklý, ale neměly by způsobovat zažívací a defekační obtíže. Jídla by se měly připravovat vařením, dušením a pečením. Jak už se zmiňovalo omezit smažení a grilování. Pro lepší trávení by měl pacient jíst potravu pomalu a stravu důkladně rozkousat. Hlavním činitelem pro výběr jídelníčků je druh stomie.
 
Pitný režim:
K nejvhodnější nápojům pro stomiky patří tekutiny výživné, to jsou mléčné výrobky, vývary, sippingové nápoje a také osvěžující tekutiny, mezi které patří perlivé a neperlivé vody, minerální vody, ovocné nápoje a bylinné čaje. Velmi důležité je při pití minerálních vod jejich střídání po 14 dnech, aby nedošlo k jednostrannému příjmu minerálů. Doporučuje se spíše pití čisté vody o pokojové teplotě. Celkové množství tekutin by mělo být aspoň 2 - 2,5 litrů denně.
Ileostomik je ohrožen dehydratací, především prvém měsíci po založení stomie.
Pro ileostomiky platí doporučení přijímat tekutiny i během jídla, aby se tekutina promísila s potravou a prodloužil se interval pro vstřebávání tekutin v GIT.
V malém množství je povoleno kvalitní víno a pivo. Pivo může způsobit meteorismus, ale i může podporovat trávení. Opatrnost by měla být u výběru šumivého vína, které způsobuje plynatost. Dehydratační účinky má káva, některé druhy čaje, studené nápoje s kofeinem.
 
Kolostomie:
Po rekonvalescenci jíst pravidelně pětkrát až šestkrát denně vyváženou stravu. Zařazujeme do jídelníčku ovoce, zeleninu, celozrnné pečivo a vlákninu. Vláknina působí v tlustém střevě proti zácpě, zpomaluje trávení, posiluje střevní peristaltiku a zlepšuje vstřebávání výživných látek. Dostatek pitného režimu, nejlépe neperlivých tekutin, minimálně dva litry denně.
 
Všeobecně se kolostomikům doporučuje:
- syrová zelenina, špenát, kysané zelí, káva, cukr, ostré koření, syrové mléko, šumivé nápoje, koncentrované alkoholické nápoje mají projímavé účinky,
- luštěniny, sušené ovoce, ořechy, čokoláda, mléko a nedostatečný příjem tekutin způsobují zácpu,
- sýr, vejce, ryby, cibule a česnek zvyšují zápach,
- zelný salát, petržel a jogurty redukují zápach,
- tučné mastné a sladké potraviny mohou způsobit průjem,
- luštěniny a tvrdá zelenina, pivo, sycené minerálky nadýmají.
 
Ileostomie:
Ileostomik je ohrožen dehydratací, především prvém měsíci po založení stomie. Po rekonvalescenci by měl pacient konzumovat bílé maso a to rybí, drůbeží a králičí maso. Vyhýbat se kořeněným, pálivým a nadýmavým potravinám. Při pití tvrdého alkoholu a kávy dochází k velkým ztrátám vody a solí z organismu. Je nutné vypít až tři litry tekutin denně. Vhodné je mísit tekutiny s potravou. K zahušťování obsahu se doporučuje rýže, borůvky, černý čaj, strouhaná jablka. Vyhýbat se jídlům, která mohou způsobit koliku, např. pomerančová dužnina, slupky z rajčat, okurky, ořechy, kukuřice. Přijímat stravu častěji, pravidelně a v menších dávkách. Večeřet málo a brzy. Hladovění střevo nezklidňuje, ale naopak podněcuje k tvorbě plynů.
 
Všeobecně se ileostomikům doporučuje:
- káva je močopudná,
- vláknina způsobuje řídkou, zapáchající stolici a zvyšuje plynatost,
- červená řepa zbarvuje stolici do červena,
- vhodné jsou masové vývary, čokoláda, banány, strouhaná jablka, svařené mléko, brambory,
- potravu s vysokým obsahem vlákniny je třeba dobře pokousat,
- při průjmech omezit kávu, cukr, sladkosti, luštěniny, alkohol, švestky, třešně, hrušky, fíky, kyselé zelí, kořeněné jídlo,
- při nadýmání je nutno vynechat zelí, kapustu, luštěniny, květák,
- důležitý je přísun vitamínů nejlépe v ovocných šťávách,
- příjem soli by neměl klesat pod šest až devět gramů denně,
- důležitý je i dostatek ostatních minerálů,
- vajíčka a ryby způsobují silný zápach stolice,
- mátový čaj snižuje nadýmání,
- při vyšší námaze a v horku dostatečný příjem tekutin.
 
Záznam o stravování:
Pomáhá k nalezení správného režimu a vedení záznamu příjmu potravy během jednoho měsíce. Zapisujeme:
- Co jsme jedli?
- V jakém množství?
- Kdy a jak často se vyprazdňují?
- Jaká je stolice?
- Plynatost?
- Zda se vyskytla bolest po jídle?
- Množství moče?
 
Při větším váhovém přírůstku může dojít ke změně v okolí stomie. Může dojít k menší adhezi pomůcek ke kůži a dochází k podtékání stolice pod pomůcku.