Studijni_opory

10.3 Komplikace stomií

10.3 Komplikace stomií
 
 
Komplikace u stomií:
Snaha lékaře a sestry je zabránit případnému vzniku komplikací, které jsou spojeny se založením stomie.
A) Časné komplikace:
- Nejzávažnější komplikací je zapadnutí stomie, která byla založena pod tahem, kdy obsah střeva zatéká do dutiny břišní. Naštěstí jde o komplikaci vzácnou. Častější jsou částečné dehiscence mezi stehů mezi stěnou dutého orgánu a kůží a následné infekce.
- Otok stomie - objevuje se často po manipulaci se střevem, malý otok spontánně odezní, u větších sledujeme vývoj. Většinou se vystačí s konzervativní léčbou.
- Nevhodně umístěná stomie - objevuje se výjimečně, hlavně u akutně operovaných stavů, u nichž nebyla stomie před operací zakreslena. Jde-li o stomii trvalou, je nutné v druhé době založit stomii na místě, které umožní snadnou aplikaci stomických pomůcek (transrepozice stomie).
B) Pozdní komplikace:
- Stenóza - postihuje většinou terminální stomie, a to zúžením fibrózní kožní jizvy. Má za následek obtížné vyprazdňování střeva a může dojít až k ileu. Řešením je operace. Většina stenóz se dá vyřešit konzervativně dilatací, pokud je tento postup neúspěšný nezbývá než chirurgické řešení.  
- Retraxe - je vpáčení stomie. Bývá spojena se stenózou. Může být od několika milimetrů až do několika centimetrů pod úroveň kůže. Léčba je pouze chirurgická.
- Krvácení ze stomie - vzniká buď z příčin lokálních (zánět, nádor) nebo celkových (porucha srážlivosti krve, aj).
- Prolaps - střevo vyhřezává nejčastěji u axiální stomie až několik desítek centimetru před stěnu břišní. Příčinou bývá někdy špatná fixace střeva, trvalé zvýšení nitrobřišního tlaku nebo úporný u axiálních stomií obvykle vyhřezá přívodné raménko.
- Macerace kůže - nejčastější komplikace stomiků. Jde o porušení kožní integrity v okolí stomie. Zapříčinění bývá v nesprávném přikládání pomůcek, příliš široce vystřiženým otvorem a také při nesprávném umístění stomie. Střevní obsah se tak dostává více do styku s kůží a dráždí ji. Kůže je nejprve zarudnutá a svědí, později se projevuje pálením a silnou bolestivostí. Zhojí se pomocí stomických past.
- Dermatitidy - nutno hledat příčinu v alergiích. Může jít o nesnášenlivost pomůcky nebo ochranných filmů.
Některým komplikacím lze předejít dobrou ošetřovatelskou péči. Někdy zlepší život pacienta vhodně zvolená pomůcka. Je důležité komplikace včas rozeznat, umět pacientovi dobře poradit a pomoct mu.
Úplně nejzávažnější pozdní komplikací, která ztěžuje aplikaci stomických pomůcek a vyžaduje posléze chirurgické řešení, je parastomální hernie (kýla kolem části, či celého obvodu stomie).