Studijni_opory

10.10.1 Výměna urostomického sáčku

10.10.1 Výměna urostomického sáčku
 
  
Urostomický sáček je nutné měnit v pravidelných časových intervalech. Nutnost výměny sáčku za nový nastává vždy, když je sáček naplněn až do poloviny svého objemu, došlo k poškození západky proti zpětnému odtoku nebo výpustného systému, se vyskytne netěsnost urostomického sáčku, se ochranná podložka odlepuje od kůže, se dostaví nepříjemný pocit na kůži pod ochrannou podložkou. U jednodílných systémů je nutné urostomický sáček vyprázdnit několikrát denně a v případě potřeby ho vyměnit. U dvoudílných systémů je nutné urostomický sáček vyprázdnit rovněž několikrát za den a v případě potřeby vyměnit (až třikrát denně, v individuálních případech i častěji). Nicméně základní podložku lze na kůži ponechat až dva dny.
 
Výběr správné ochranné podložky se řídí podle toho, kde je stomie umístěna:
- nad úrovní kůže: plochá ochranná podložka,
- na úrovni kůže: plochá nebo lehce vypouklá (konvexní) ochranná podložka,
- pod úrovní kůže: konvexní ochranná podložka.
 
Pomůcky pro výměnu urostomického sáčku
Všechny zdravotnické pomůcky byste měli mít předem připraveny. Potřebujete:
- gázu,
- v případě potřeby jednorázové holítko,
- mírně zahnuté nůžky (stomické / nůžky na nehty),
- šablonu,
- v případě potřeby ochrannou pastu,
- odstraňovač zbytků lepicí plochy a ochranný sprej,
- odpovídající urostomické pomůcky (jednodílné nebo dvoudílné, sběrný sáček s plochou nebo konvexní podložkou) vyprazdňovací sáček.
 
Výměna urostomických pomůcek a ošetření stomie by se měly provádět v místnosti, kde je možné se umýt, odložit si oblečení a kde máte v ideálním případě možnost ošetřit stomii vleže. Všechny potřebné urostomické pomůcky a potřeby k ošetření stomie, jako je např. gáza nebo čisticí ubrousky, šablona, nůžky, nový urostomický sáček a vyprazdňovací sáček, je nutné si připravit ještě před odstraněním použitých urostomických pomůcek. Na výměnu urostomických pomůcek a ošetření stomie je potřeba dostatek času. Tato činnost by se měla stát pevnou součástí vašeho běžného denního programu.
 
Pro ochranu pokožky kolem stomie je důležité, aby ochranná podložka byla přizpůsobena velikosti vaší stomie. Každá založená stomie má individuální tvar. Z toho důvodu byste si měli před první výměnou urostomických pomůcek zhotovit šablonu (například z průhledné umělohmotné fólie), kterou použijete jako předlohu k vystřižení ochranné podložky. Odpovídající šablony naleznete ve stomické taštičce.
K vystřižení použijte mírně zahnuté nůžky. Abyste předešli podráždění kůže, musí být vystřižený otvor tak přesný, aby mezi stomií a ochrannou podložkou nezůstala nechráněná kůže, která by mohla přijít do kontaktu s výměšky. Zejména v prvních týdnech a měsících po operaci mění stomie svůj tvar a velikost. Z toho důvodu je právě na začátku důležité průměr stomie pravidelně kontrolovat a tomu vždy přizpůsobit i šablonu a další ošetření.
 
Postup při výměně urostomických pomůcek:
Výměnu urostomických pomůcek se doporučuje provádět nejlépe vleže, aby se působilo proti toku moči. Předtím byste neměli užít žádné močopudné léky ani konzumovat močopudné nápoje, protože jinak by stálý tok moči mohl komplikovat ošetření. Přichystejte si savou gázu pro případné odtékání zbytků moči. Pokud zavedená stomie není přes vyklenuté břicho shora vidět, může vám pomoci zrcadlo umístěné ve výši břicha. Ochrannou podložku byste měli vždy odstraňovat opatrně odshora dolů. Druhou rukou přitom jemně napínejte kůži nad podložkou. Po odlepení přibližně 1 cm ochranné podložky můžete pro snadnější odstranění celé podložky vložit mezi kůži a podložku čtvereček gázy navlhčený přípravkem Prontosan. Použitý urostomický sáček vyprázdněte vždy do odpovídajícího vyvražďovacího sáčku a vyhoďte ho do odpadkového koše, a ne do toalety - mohl by se ucpat odpad. Stomii a kůži kolem ní očistěte vlhkou gázou - postupujte přitom
spirálovitě od vnějšího okraje směrem ke středu, abyste si výměšky a střevní bakterie nerozetřeli po kůži. Následně jemně osušte ošetřovanou partii přikládáním suché gázy a nechte kůži ještě trochu doschnout. Pro dosažení přirozeného kyselého ochranného pláště pokožky očistěte kůži vodou a případně i nealkalickou mycí emulzí (při silném znečištění) nebo čisticími ubrousky.
Pokud kolem stomie vyrůstají chlupy, měli byste je pravidelně odstraňovat. I při velmi opatrném odlepování ochranné podložky si je totiž můžete snadno vytrhnout, což může vést k nežádoucímu podráždění kůže. Silné ochlupení navíc znemožňuje přilnavost ochranné podložky. K odstraňování ochlupení používejte vždy jednorázové holítko. Přikryjte stomii vlhkou gázou a jednorázovým holítkem si oholte ochlupení kolem stomie – postupujte přitom vždy paprskovitě směrem od stomie. Přikryjte stomii vlhkou gázou a jednorázovým holítkem si oholte ochlupení kolem stomie - postupujte přitom vždy paprskovitě směrem od stomie. Kvůli možným alergickým reakcím byste k odstranění chlupů neměli používat depilační krémy. Jizvy nebo kožní záhyby mohou při připevňování urostomických pomůcek působit problémy. U mírných nerovností lze s jednodílnými urostomickými pomůckami nebo s pružným dvoudílným systémem dosáhnout dobré přilnavosti. Není-li to možné, lze prohlubně na kůži vyrovnat pomocí ochranné pasty nebo urostomického systému s vypouklou (konvexní) podložkou. Po odstranění ochranné fólie z ochranné podložky lze připevnit nový urostomický systém. U jednodílného urostomického systému se ochranná podložka u dolního okraje vystřiženého otvoru vytlačí dozadu a odzdola se nasune na stomii. Následně se dozadu vytlačená část ochranné podložky přilepí směrem odzdola nahoru na kůži. U dvoudílného urostomického systému vycentrujte vystřižený otvor nad stomii a připevněte ochrannou podložku od středu k vnějšímu okraji. Následně připevněte k základní podložce sběrný sáček. Pro dosažení lepší přilnavosti urostomických pomůcek na kůži se doporučuje přiložit na ně dlaň a mírně je tím zahřát. Zahřátím materiálu podložka lépe přilne ke kůži. V případě potřeby můžete urostomické pomůcky ještě navíc zafixovat páskem.