Studijni_opory

10.10.3 Následná péče o pacienta s urostomií

10.10.3 Následná péče o pacienta s urostomií
 
  
V následné pooperační péči se často neprávem přisuzuje příliš malý význam. Před propuštěním z nemocnice by proto měl být pacient poučen o druhu, četnosti a významu jednotlivých opatření v rámci následné péče. Praktickému lékaři a stomické sestře připadá důležitý úkol provádět systematickou kontrolu jednotlivých opatření. Také pravidelný monitoring a kontrola správné péče o stomii by měla být naprostou samozřejmostí. Dispenzarizace pacientů s onkologickým onemocněním je prováděna na specializovaných pracovištích.
 
Následná rehabilitační péče
Po pobytu na klinice zpravidla následuje lékařské opatření v podobě následné rehabilitační péče. Ta musí být zahájena nejpozději dva týdny po propuštění z nemocnice, často však navazuje přímo na propuštění z kliniky, kde byla pacientovi
poskytována akutní péče.
 
Následná péče
Následná rehabilitační péče může v zásadě probíhat ambulantně, zčásti stacionárně nebo plně stacionárně. Po chirurgickém zavedení stomie se ve většině případů provádí následná péče stacionárně a trvá přibližně tři týdny. Prostřednictvím ošetřujícího lékaře nebo sociální služby se zařídí vše potřebné. Náklady přitom přebírá zdravotní pojišťovna.
 
Dostupnost pomůcek
- Po propuštění z nemocnice:
Pomůcky obdrží pacient na základě poukazu vydaného lékařem. Poukaz uplatní ve zdravotnických potřebách, v lékárně nebo v prodejnách Zelené hvězdy. Je možné také využít zásilkovou službu a nechat si je přivést přímo domů.
 
Lázeňská péče
Návrh na podstoupení lázeňské péče vyhotoví pro zájemce odborný lékař. Před odjezdem do lázeňského zařízení si připraví pacient dostatečné množství stomických pomůcek doplněných o čisticí a ochranné prostředky. Po příjezdu do lázní musí absolvovat vstupní prohlídku, kdy lázeňský lékař zjistí váš aktuální zdravotní stav a rozepíše na základě svého zjištění léčebné procedury. Po celou dobu lázeňské péče budete pod stálým lékařským dohledem.