Studijni_opory

13.3.7 Odběr žaludečního obsahu

13.3.7 Odběr žaludečního obsahu
 
  
Nejdostupnějším způsobem evakuace žaludečního obsahu u spolupracujících pacientů je zvracení. Zvracením lze odstranit nejvýše polovinu žaludečního obsahu. Obsah žaludku odebíráme pře zavedením sondy u výplachu žaludku, při otravách alkoholem, houbami atd. Výplach žaludku provádíme u většiny otrav potravinami, léky, chemickými látkami nekorozivními a netěkavými. Výplach provádíme za přítomnosti lékaře ihned po přijetí pacienta. Příprava pacienta, který je při vědomí, se omezuje na stručné vysvětlení výkonu a zdůraznění nutnosti spolupráce. Odebraný materiál posíláme k toxikologickému vyšetření.
 
Pomůcky k výplachu žaludku:
Novější pomůckou je souprava na výplach žaludku. Jedná se o plně uzavřenou kompletní soupravu pro žaludeční laváž k okamžitému použití. Obsahuje 2 vaky, jeden drenážní pro žaludeční obsah o objemu 3,5l a druhý pro výplachový roztok s otvorem pro vrchní plnění o objemu 3 litry. Součástí je i rentgen kontrastní sonda, boční port pro aplikaci aktivního uhlí. Pokud nemáme k dispozici výplachovou soupravu, používáme klasické pomůcky.
 
Klasické pomůcky:
- silná žaludeční Kussmaulova sonda,
- Janettova stříkačka,
- nálevka s hadicí zakončená spojovací trubičkou,
- ochranné rukavice,
- ústní lopatka,
- emitní miska, buničina, nádobka na vzorek,
- ručník
- 1-2 kbelíky,
- 2 zástěry,
- graduovaná nálevka na nabírání vody,
- sůl,
- aktivní uhlí,
- případně další ordinované léky.
 
Výplach žaludku u nemocného při vědomí:
Výkon provádíme v místnosti k tomu určené. Spolupracující nemocný při vědomí, u kterého předpokládáme schopnost zvracet, pije sám připraven solný roztok (3 lžíce soli na 3 litry vody). Je nutné poučit nemocného o rychlém vypití co největšího množství roztoku. U nespolupracujícího nemocného zavádíme Kussmaulovu sondu a postupujeme jako u nemocného v bezvědomí. Po výplachu nemocný vypije 25-30g práškového aktivního uhlí rozpuštěného ve 100ml vody. Poté spolupracujícímu nemocnému podáme skleničku s vodou, aby si mohl vypláchnout ústa. Očistíme nemocného, zajistíme čisté oblečení a zajistíme převoz na oddělení.
 
Výplach žaludku u nemocného v bezvědomí:
Provádíme za přítomnosti lékaře na urgentním příjmu nebo na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Zavedeme Kussmaulovu sondu (zavádí se přibližně 45cm), provedeme kontrolu, není-li sonda zavedená do dýchacích cest. Nálevku držíme na úrovni žaludku, naplníme jí vodou, zvedneme jí do úrovně hlavy a vodu necháme stékat. Jakmile se vytvoří v nálevce vír, otočíme nálevku směrem dolů a necháme vytékat žaludeční obsah. Vyplachování opakujeme tak dlouho, dokud nevytéká čistá voda. Po výplachu podáváme do sondy aktivní uhlí. V průběhu sledujeme stav nemocného.
 
Odběr žaludeční šťávy při endoskopickém vyšetření žaludku:
V současnosti se vzorek žaludeční šťávy zpravidla získává při endoskopickém vyšetření žaludku - gastrofibroskopii. Vzorek odesíláme na biochemické nebo cytologické vyšetření.