Studijni_opory

13.3.6 Odběry z horních a dolních cest dýchacích

13.3.6 Odběry z horních a dolních cest dýchacích
 
  
Řídíme se těmito pravidly:
- Při odběru sputa na vyšetření dodržujeme striktně zásady BOZP, hrozí nebezpečí přenosu respiračních infekcí.
- Odběry provádíme do stanovených nádobek (sputovky) podle požadavků laboratoře.
- Pro mikrobiologické vyšetření zajišťujeme zásadně odběr prvního ranního sputa, v něm se prokáže nejvíce patogenních činitelů.
- Před odběrem sputa na vyšetření musíme pacienta řádně poučit o technice vykašlávání, o době vykašlávání, o správné manipulaci se sputovkou zvláště při odběru sputa na mikrobiologické vyšetření.
- Odběr sputa na vyšetření musíme provádět před zahájením léčby, vyšetření vzorku sputa odebraného v průběhu léčby nebo po léčbě neodhalí skutečného původce infekce.
- Odebrané sputum ihned odesíláme do laboratoře s pečlivě vyplněnou žádankou.
 
Způsoby vyšetření sputa:
Nejvíce směrodatné je sputum ranní, protože reflex kašle je ve spánku oslaben a zachycení patologických příměsí je největší a nejpravděpodobnější. Nemocný by se měl pokusit provést maximální možný vdech a potom se snažit vykašlávat v krátkých opakovaných nárazech přím do sterilní plastikové širokohrdlé nádobky.
 
Provádí se tyto vyšetření:
- fyzikální,
- mikrobiologické,
- cytologické.
 
Fyzikální vyšetření sputa:
Druh - závisí vesměs na příčině. Při zánětlivém postižení dýchacích cest bývá sputum hlenové až hlenohnisavé, eventuálně až hnisavé, při nádorovém onemocnění nebo plicním infarktu může nemocný vykašlávat sputum s příměsí krve.
Barva - signalizuje především intenzitu probíhajícího zánětu v dýchacích cestách:
- bílé průhledné sputum: obsahuje hlen, probíhá hlenový zánět,
- žluté barvy - svědčí pro hnisavý zánět,
- růžové sputum - obsahuje příměsi krve,
- sputum zelené - svědčí pro chronické záněty dýchacích cest,
- sputum rezavé barvy - u těžkých zánětů plic,
- sputum černé nebo černošedé - vyskytuje se u lidí žijících ve velmi znečištěném prostředí.
Množství - obvykle se monitoruje za 24 hodin.
Zápach - při hnisavých onemocnění bývá hnisavý zápach.
 
Mikrobiologické vyšetření:
Odběr vzorku musí být proveden zásadně před zahájením léčby antibiotiky. Označení bývá B+C nebo sputum na bakt. + citl. Odběr sputa provádíme nalačno při první ranní expektoraci do sterilní sputovky. Nemocného řádně poučíme o technice vykašlání. Získané sputum zašleme ihned do laboratoře.
 
Cytologické vyšetření:
Toto vyšetření má význam při podezření na nádorové onemocnění dýchacího systému. Technika odběru je stejná jako u mikrobiologického vyšetření.
 
Provedení výtěrů a výplachů z krku, nosu, očních spojivek, tekutiny z puchýřů, stěry z kůže a sliznice
Materiály se odebírají do speciálních odběrových souprav, určených na záchyt mikroorganismů, které vám na požádání naše laboratoř dodá. Vzhledem k tomu, že viry a chlamydie jsou intracelulární parazité, je třeba provést stěr poměrně razantně, aby byly setřeny povrchové buňky sliznice. Stěry, výtěry i výplachy je možno provést i přímo v ordinaci našeho pracoviště (kromě stěrů z cervixu uteri a vaginálních stěrů).
Výtěr – výplach z krku, nosu: odběr by měl být proveden co nejdříve po začátku onemocnění, nejlépe ráno před snídaní a hygienou dutiny ústní. Máte-li možnost - zvláště u malých dětí provést výplach, dejte mu přednost. Výtěr: sterilním tamponem se důkladně vytřou patrové oblouky (ne mandle) otáčivým energickým pohybem tak, aby se epiteliální buňky dostaly na co největší povrch tamponu. Druhým tamponem se setře sliznice nosu obou nosních dírek opět krouživým pohybem, z co největší vzdálenosti od vchodu. Oba tampony - z nosu i krku - se zalomí sterilně do téže zkumavky s transportním mediem tak, abychom se nedotkli té části dřevěné špejle, která zůstane ve zkumavce s mediem. Zkumavka se pečlivě zazátkuje.
Nasopharyngeální výtěr: tenký ohebný tampon jemně zasunout přes nosní průduch až k zadní stěně nasopharyngu, zde ponechat několik sekund za současného otáčení tak, aby co nejvíce nasákl slizničním sekretem, opatrně vyjmout.
Odběry z očních spojivek se provádějí krouživým pohybem co největší plochou tamponu, který se poté sterilně zalomí do zkumavky s odběrovým médiem a pečlivě zazátkujeme. Je-li přítomen výraznější sekret, nejprve ho sterilním tamponem setřete, pak teprve provedeme samotný odběr. Pro každé oko je nutné použít zvláštní tampon.
Stěry z kůže a sliznice se provádějí před ošetřením dezinfekčním nebo léčebným prostředkem. Razantně valivým pohybem setřete lézi a zvláště oblast rozhraní léze a zdravé kůže/sliznice. Tampon se poté sterilně zalomí do zkumavky s odběrovým mediem a pečlivě zazátkuje.
Tekutinu z puchýřků lze setřít po protržení puchýřku sterilním tamponem, který se poté sterilně zalomí do zkumavky s odběrovým mediem a pečlivě zazátkuje. Tekutinu lze také odsát sterilní injekční jehlou a stříkačkou. Nasátou tekutinu vstříkneme opatrně pod hladinu odběrového media nebo na stěnu zkumavky s mediem tak, aby nedošlo ke zpěnění a nevznikl aerosol. Vyhneme se tak šíření infekčního agens vzduchem. Tekutinu z puchýřku je možno zaslat rovněž přímo ve stříkačce, kterou byla odebrána (ponechat na stříkačce nasazenou jehlu, zabodnutou do gumové zátky).
Uretra: výtěr se provede z hloubky min. 4 cm pomalým krouživým pohybem dakronovým (drsným) tamponem na aluminiovém drátku, který se zahne nebo zastřihne do transportní zkumavky a velmi těsně uzavře. Výtěr u mužů se provádí nejdříve 1 hodinu po močení. Je-li přítomen exsudát, je třeba jej předem setřít.
Cervix uteri: nejprve se setře hlen sterilním tamponem, který se zahodí. Vlastní odběr se provede dalším tamponem, event. kartáčkem (pokud je obsažen v soupravě) pomalým krouživým pohybem z ústí cervixu v místě, kde je již cylindrický epitel. Podle návodu na odběrové soupravě se tampon opatrně zalomí do transportní zkumavky a velmi těsně uzavře.