Studijni_opory

1.2 Bezpečnost pacientů, klientů a personálu

1.2 Bezpečnost pacientů, klientů a personálu
 
 
Bezpečnost pacientů/klientů a personálu:
Ošetřovací jednotka splňuje:
- Komunikační chodby ošetřovací jednotky a navazují únikové východy a výtahy umožní rychlou evakuaci nemocných a únik personálu před požárem, zatopením  či jinou nehodou.
- Podlahy zajistí prevenci pádu a zranění klienta/pacienta i ošetřovatelského personálu.
- Jednotlivé součásti ošetřovací jednotky jsou větratelné, prostorné, dobře osvětlené, omyvatelné a dezinfikovatelné, případně i -klimatizované. Je možné udržet pořádek a čistotu v mezích hygienické normy.
- Hygienický vstup a výstup na jednotlivé součásti ošetřovací jednotky (tj. respektování přístupu veřejnosti, návštěv na jednotce, přístup pro zajištění výživy nemocných, přístup pro zdravotnický materiál a prádlo, přístup pro personál, výstup pro znečištění a kontaminovaný odpad z ošetřovací jednotky apod.) umožní snížit rizika přenosu nemocničních nákaz.
- Dostatek prostoru pro skladování zdravotnického materiálu a techniky.
 
Nemocniční nákaza, odborně nozokomiální nákaza (zkr. NN; řecky nosokomeion = nemocnice, nosos = choroba, komeo = starat se) je přenosné infekční onemocnění vnějšího nebo vnitřního původu, které vzniklo v souvislosti s pobytem osob ve zdravotnickém zařízení. Za nemocniční nákazu je považována i nákaza, která se s ohledem na svoji inkubační dobu projeví až po propuštění pacienta ze zdravotnického zařízení nebo po jeho přeložení do jiného zdravotnického zařízení. Infekce, jež je přítomna v době přijetí pacienta, může být považována za nozokomiální jen tehdy, když je epidemiologicky spojena s předcházející hospitalizací. Na vzniku těchto infekcí se podílí přítomnost určitých mikroorganizmů v nemocničním prostředí, oslabení organizmu chorobou a diagnostické a léčebné zásahy do organismu (např. operace, cévkování apod.). Nejčastějšími původci jsou bakterie Escherichia coli, Klebsiella, Proteus, Pseudomonas aeruginosa či Staphylococcus aureus.
 
Represivní opatření:
- likvidace ohniska již vzniklé nákazy,
- hlášení výskytu NN,
- léčba pacienta s NN, jeho izolace,
- bariérová ošetřovatelská péče,
- vyhledávání kontaktů a zdroje nákazy,
- dezinfekce – v ohnisku nákazy,
- zvýšení odolnosti organismu vnímavých pacientů,
- kontrola nařízených opatření, vč. důkladné dokumentace.
 
Další informace viz studijní opora Mikrobiologie a imunologie - .