Studijni_opory

13.3.5 Odběr stolice

13.3.5 Odběr stolice
 
  
Pravidla při odběru stolice:
- Materiál odebíráme přesně podle pokynů laboratoře (týká se například množství stolice, techniky odběru, případně diety před speciálním odběrem a podobně).
- Při odběrech stolice dodržujeme zásady BOZP, používáme vždy jednorázové ochranné rukavice.
- Při odběru stolice dáváme pozor na znečištění odběrových zkumavek zvenčí.
- Pro kvantitativní vyšetření shromažďujeme stolici v předem odvážené nádobě po dobu určenou laboratoří, po uplynutí doby vyšetřování celý obsah stolice zvážíme, promícháme a do laboratoře odešleme 50 -100g stolice.
- Vzorek stolice vždy řádně označíme a odesíláme do laboratoře co nejdříve s pečlivě vyplněnou průvodkou.
- Monitorujeme výsledky vyšetření.
 
Soupravy a nádobky na odběr stolice:
- výtěrová souprava s transportním médiem,
- diagnostické testovací soupravy (Heamoccult atd.),
- plastové kontejnery na jedno použití,
- širokohrdlá plastová zkumavka s lopatkou.
 
Způsoby vyšetření stolice:
- fyzikální vyšetření,
- biochemické vyšetření,
- mikrobiologické vyšetření,
- parazitologické vyšetření.
 
Fyzikální vyšetření stolice:
Fyzikální vyšetření stolice je vyšetření pomocí smyslů, a to pohledem a čichem. Při tomto vyšetření hodnotíme:
- pH stolice,
- množství stolice,
- barvu stolice,
- konzistenci stolice,
- příměsi ve stolici,
- frekvenci stolice,
- zápach stolice.
 
pH stolice:
Normální pH u dospělého je 7,0 - 8,0 u kojených dětí se pohybuje kolem 5,5-6,5. Hodnotu pH vyšetřujeme v laboratoři indikátorovým papírkem zejména u průjmovitých onemocnění, kdy pH stolice výrazně klesá pod 7,0.
Množství stolice:
Při hodnocení množství musíme brát v potaz množství a druh přijímané stravy. Průměrné denní množství stolice u dospělého se pohybuje v rozmezí 100 - 250g.
Barva stolice:
U zdravého člověka je to hnědá barva. Je zbarvená žlučovými barvivy. Intenzita hnědě barvy je závislá na příjmu potravě. Pozor, pokud bere nemocný železo, tak je stolice dehtovité barvy a nejedná se o melénu.
Patologické změny v barvě:
- Acholická stolice - stolice světlešedé barvy, kdy se může jednat o uzávěr žlučových cest.
- Meléna - černá dehtovitá, zapáchající stolice (natrávená krev ve stolici).
- Enteroragie - stolice s příměsí čerstvé krve. Může být u zánětů, ale také u nádorového onemocnění.
- Rektoragie - čerstvá krev je na povrchu stolice, může se vyskytovat u hemeroidů nebo i u zhoubného nádoru konečníku.
- Tužkovitá stolice na povrchu často s krví - bývá příznakem nádorového onemocnění, kdy je zúžený průchod střevem.
- Vodnatá, silně zapáchající stolice - vyskytuje se u infekčních zánětů střev.
- Napěněná stolice světlé barvy- vyskytuje se u poruchy trávení sacharidů.
- Průjmovitá stolice s příměsí hlenu, krve a hnisu - je častým příznakem zánětu tlustého střeva provázené tvorbou vředů.
 
Biochemické vyšetření:
Toto vyšetření umožňuje detekci:
- nenatrávených zbytků potravy ve stolici,
- okultního krvácení,
- Helicobacter pylori,
- některých enzymů ve stolici.
 
Vyšetření stolice na zbytky potravy:
Toto vyšetření provádíme při podezření na poruchy trávení a vstřebávání v zažívacím traktu (malabsorpční syndrom). Před odběrem podáváme nemocnému stravu, ve které jsou bohatě zastoupeny bílkoviny, cukry a tuky tzv. Schmidtova dieta. Čtvrtý den odebereme stolici velikosti lískového oříšku do širokohrdlé plastové nádobky s lopatkou nebo špátlí do plastové nádobky na jedno použití.
 
Vyšetření na okultní (skryté) krvácení:
Je to velmi důležité screeningové vyšetření, které při své pozitivitě signalizuje skryté krvácení v zažívacím traktu. Je to nejjednodušší kvalitativní vyšetření stolice, které je schopno také odhalit zhoubné nádorové onemocnění tlustého střeva v samých začátcích onemocnění. Test trvá 3 dny, protože se odebírá ze tří po sobě jsoucích stolic z různých dnů.
 
Vyšetření stolice na OK s dietou:
Tři dny nemocný dodržuje dietu, ve které nesmí být obsaženo maso, zelenina s vysokým obsahem železa, minerálky a léky obsahující železo, dále nemocný nesmí po dobu 3 dnů rajčata, banány, mrkev, ovoce obsahující vitamín C. Z medikace nemocného musí být ještě vyloučen vitamín C, salicyláty barbituráty. Nemocný nesmí současně krvácet z dutiny nosní nebo ústní, u žen se vyšetření provádí v době, kdy nemá menstruaci. Vždy odebereme ze stolice trochu vzorku. Pokaždé z jiného místa a tento vzorek rozetřeme do okýnek k tomu určených na testovací kartičce. Zalepíme a toto provádíme po 3 dny.
 
Vyšetření stolice na OK bez diety:
Provádí se úplně stejnou technikou jako předchozí vyšetření, nemocný však nemá žádné dietní omezení. Na žádanku nesmíme zapomenout poznamenat, že vyšetření je prováděno bez diety.
 
Vyšetřování stolice na průkaz Helicobacter pylori:
Jedná se o vyšetření, kterým se zjišťuje přítomnost zbytků těl Helicobacter pylori. Tato bakterie má na svém povrchu specifické antigeny, které jsou s jinými bakteriemi nezaměnitelné. K tomuto vyšetření odebíráme stolici do plastové nádobky s lopatičkou o objemu5 - 6mm.
 
Mikrobiologické vyšetření stolice:
K odběru stolice na toto vyšetření používáme sterilně balenou odběrovou sadu, která se skládá z odběrového tamponu na plastové tyčince a transportního média nejčastěji a Aimesovou půdou (na tamponu musí být vidět stolice). Odběrový tampon zavádíme rotačním pohybem jemně do rekta v délce asi 3 - 4cm a před vložením do transportního média dáváme pozor, abychom dodrželi aseptický postup při odběru. Nemocný zaujímá polohu ve stoje v mírném předklonu, nebo polohu vleže na boku. Nic nedezinfikujeme a na žádanku napíšeme B+C (bakteriální + citlivost). Odebraný materiál odesíláme co nejdříve do mikrobiologické laboratoře.
 
Parazitologické vyšetření stolice:
- Standartní parazitologické vyšetření stolice (výjimkou je průkaz vajíček roupů). Odebíráme stolici velikosti lískového oříšku pomocí lopatičky upevněné v zátce širokohrdlé plastové odběrové nádobky. Stolice nesmí přijít do styku s vodou. Odběr provádíme z vnitřní vrstvy detekované stolice, odesíláme co nejdříve.
- Vyšetření stolice na roupy. Provádíme technikou perianálního stěru, kdy pomocí průhledné lepicí pásky získáme otisk perianálních řas, ve kterých je možné zachytit vajíčka roupů. Lepicí pásku nalepíme ráno před umytím do okolí análního otvoru a po odstranění ji stejnou stranou přilepíme na podložní sklíčko. To poté odešleme do laboratoře.
 
Perianální stěr k průkazu vajíček parazita Enterobius vermicularis (Roup dětský) 
- Odběr se provádí buď navlhčeným tamponem stěrem análních řas, nebo lépe je zhotovit stěr metodou dle Grahama: lepicí páskou (izolepou apod.) o délce cca 3/4 podložního skla se lepivou stranou přitlačí kolmo na intergluteální rýhu v oblasti rekta. Gluteální svaly se před přiložením pásky odtáhnou, po nalepení se na několik vteřin stlačí k sobě. Pak se opět odtáhnou, páska se opatrně sejme a nalepí se postupně na podložní sklo a uhladí tak, aby pod ní nezůstaly vzduchové bubliny. Na okraj skla se nalepí jmenovka. Pro zvýšení záchytu si pacient před vyšetřením nemá umývat konečník ani ošetřovat se lokálními léky, vhodný je odběr po ránu, neboť v noci samička vylézá z konečníku a klade vajíčka do análních řas. Lepicí pásku lze ponechat na místě přes noc a sejmout ji ráno. Podložní sklíčko s nalepenou páskou dát do kontejneru na sklíčka nebo zabalit do mikrotenového sáčku. Uchovává se, při pokojové teplotě. Čas nejkratší pro zjištění negativního i pozitivního výsledku je do 24 hod.