Studijni_opory

19.3 Endoskopická ultrasonografie (EUS)

19.3 Endoskopická ultrasonografie (EUS)
 
  

Endoskopická ultrasonografie (EUS)

Vyšetření flexibilním endoskopem s echosondou, které slouží k posouzení struktury stěny trávicího traktu a nejbližšího okolí a zejména k diagnostice tumorů a jejich šíření. Přístroj zaváděn přirozenou cestou ústy.
Endoskopická ultrasonografie je metoda především vyšetřovací (diagnostická). EUS je endosonografické vyšetření žaludku pomocí echoendoskopu s radiální sondou.
Podle povahy onemocnění může navazovat bezprostřední nebo plánovaný zákrok léčebný. Endoskopická ultrasonografie je metoda, kterou lze zobrazit trávicí trakt pomocí malé ultrazvukové sondy umístěné na konci endoskopického přístroje. Toto vyšetření je velkým technickým pokrokem a vyšetření výrazně zpřesňuje diagnostiku jícnu, žaludku, slinivky břišní, žlučových cest a měkkých tkání a cévního systému podjaterní krajiny.
 
Indikace výkonu:
Důvodem výkonu k endoskopické ultrasonografii je potřeba detailního ultrazvukového zobrazení chorobně postiženého orgánu nebo jeho části (jícnu, žaludku, dvanáctníku, žlučových cest, slinivky břišní, tlustého střeva, konečníku, uzlin v dutině břišní). V některých indikovaných případech je možno pod ultrazvukovou kontrolou provést cílený odběr tkáně k dalšímu vyšetření, tzv. punkci k získání bioptického či cytologického vzorku, nebo léčebný zákrok.
 

Příprava a sledování pacienta:

- dtto jako u EGDS.
 
Příprava pacienta před výkonem:
Před endoskopickým vyšetřením horního zažívacího traktu je potřeba alespoň 8 hodin nejíst a pít jen čiré tekutiny (dle standardu pracoviště a ordinace lékaře). Pacient musí souhlasit s výkonem (podepsat informovaný souhlas). Pokud je vyšetření prováděno v ranních hodinách, doporučujeme odložit užití ranních tablet až na dobu po vyšetření. Je nutné informovat o případných alergických reakcích na léky, o závažných onemocněních (např. ischemické chorobě srdeční, cukrovce, epilepsii, průduškovém astmatu). Před zásahem je nutné vyndat a uložit snímatelné zubní náhrady. Těsně před výkonem je pacientovi podána nitrožilní injekce se sedativem, které má zajistit zklidnění a bezproblémový průběh vyšetření. Injekce může způsobovat ospalost. Poté může být pacientovi podán na sliznici ústní dutiny spray s místním znecitlivěním.
 
Postup při provádění výkonu:
Na konci endoskopu (ohebný tenký přístroj) je ultrazvuková sonda. Vysoká frekvence ultrazvukového přístroje zajišťuje vysoké rozlišení (detailní zobrazení), ovšem jen na krátkou vzdálenost. Proto je třeba konec endoskopu s ultrazvukovou sondou zavést do bezprostřední blízkosti vyšetřovaného orgánu. V případě orgánů či patologických lézí dosažitelných endoskopem (resp. gastroskopem s ultrazvukovou sondou) z horní části trávicího traktu zavádíme přístroj k tomu určený ústy.
 
Režim pacienta po provedení výkonu:
Pokud jsou nitrožilně podány před nebo v průběhu výkonu léky (tzv. analgosedace), měl by pacient v následujících 24 hodin dodržovat relativní fyzický klid, dále nesmí 12 hodin po podání analgosedace řídit motorová vozidla, vykonávat činnost vyžadující zvýšenou pozornost a nesmí pít alkoholické nápoje. Ve vybraných případech si může endoskopická ultrasonografie vyžádat změny léčebného režimu a preventivních opatření (několikadenní hospitalizace popř. další). Případné komplikace endoskopické ultrasonografie jsou zpravidla řešeny nechirurgicky (léky, infuze), ale mohou si vyžádat i chirurgickou (operační) léčbu. V případě podezření na komplikace provedené endoskopické ultrasonografie po propuštění je nutné kontaktovat lékaře.