Studijni_opory

19.6 Kapslová endoskopie

19.6 Kapslová endoskopie
 
  

Kapslová endoskopie

Nová diagnostická metoda k vyšetření tenkého střeva s použitím speciální kapsle (2x1 cm), kterou pacient spolkne. Obraz je přenášen do snímacího zařízení a z něj pak do počítače s vyhodnocovacím programem. Užívá se v případech, kdy není možno zjistit zdroj krvácení jinými prostředky.
 

Příprava a sledování pacienta:

- poučit pacienta o nutnosti vyprázdnění a lačnění (lačnění je stejné jako např. u ezofagogastroduodenoskopie, tj. 8 hodin, odpoledne před vyšetřením je vhodné podání projímadla, např. 2 sáčky preparátu Fortrans nebo MgSO4),
- poučit pacienta o průběhu vyšetření (kapsle je na jedno použití, odchází per vias naturales, životnost baterie je 8 - 9 hodin, po tuto dobu snímá endoskopický obraz v trávicím traktu. Záznam je nutno vyhodnotit a proto není výsledek k dispozici ihned).
 
Pediatrické indikace:
- Kapslová endoskopie je bezpečná a velmi dobře tolerovaná metoda také u dětských pacientů. Nejčastější indikace kapslové endoskopie u dětí jsou podezření na Crohnovu chorobu tenkého střeva, krvácení do trávicího traktu z neurčeného zdroje a familiární střevní polypózy. Vzhledem k potenciálnímu riziku obtížné pasáže kapsle přes pylorus a ileocekální chlopeň je vyšetření současnými typy endoskopických kapslí vyhrazeno pro děti od 10 let věku. Vyšetření malých dětí je nutné posuzovat individuálně.
- Kapslová enteroskopie není indikována u nejasných bolestí břicha (bez další symptomatologie a s normálními laboratorními nálezy), které zůstaly standardními vyšetřovacími metodami neobjasněny.