První pomoc

2 Úvod do problematiky první pomoci

2 Úvod do problematiky první pomoci
 
 
 
Poskytnutí pomoci člověku v kritické situaci má mimo jiné i aspekt právní a etický. Z právního hlediska je občan povinen poskytnout první pomoc podle svých možností a schopností. V případě, kdy by bylo ohroženo zdraví zachránce (elektrické vedení, požáry, neplavec), nemusí první pomoc poskytnout. Musí, ale kontaktovat složky záchranného systému. Neposkytnutí první pomoci je podle zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku trestným činem. Ve znění pozdějších předpisů stanoví v §150 a §151 postihy za neposkytnutí pomoci. § 150 definuje neposkytnutí pomoci. „Kdo osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví nebo jiného vážného onemocnění, neposkytne potřebnou pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta. Kdo osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví nebo vážného onemocnění, neposkytne potřebnou pomoc, ač je podle povahy svého zaměstnání povinen takovou pomoc poskytnout, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti.“
 
§151 hovoří o neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku: „Řidič dopravního prostředku, který po dopravní nehodě, na níž měl účast, neposkytne osobě, která při nehodě utrpěla újmu na zdraví, potřebnou pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného, bude potrestán odnětím svobody až na pět let nebo zákazem činnosti.“
 
Etický aspekt vychází ze základní životní filozofie lidské společnosti a historického období.
 
Literatura:
KELNAROVÁ, J., TROUFALOVÁ, J., SEDLÁČKOVÁ, J., ČÍKOVÁ, Z. První pomoc I. Pro studenty zdravotnických oborů. Praha: Grada Publishing, a.s., 2007. ISBN 978-80-247-2182-8.
MASÁR, O., POKORNÝ, J., BELEJOVÁ, H., SYSEL, D. Základy poskytovania prvej pomoci pre študentov medicíny. Brno: Tribun EU, 2011. ISBN 978-80-7399-290-3.
ČESKO. Zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník. In: Sbírka zákonů ČR. 2009, částka 11.