První pomoc

31.2 Základní úlohy medicíny katastrof

31.2 Základní úlohy medicíny katastrof
 
 
Medicína katastrof se stala nástrojem pro zvládnutí zdravotnických následků devastujících událostí. Je to obor interdisciplinární a multisektorový, aby se vyjádřila rozmanitost činností – od čistě medicínských až po technické, které mají jeden cíl, pomoc obětem při všech druzích katastrof. Konstrukce takového systému je vždy odrazem doby, ve které vznikala, úrovně vědeckého poznání ve společnosti, která ji bude vytvářet, ale i používat.
Medicína katastrof je efektivní řídící a výkonný nástroj zdravotnického systému, využívající rozsáhlou metodu činností zahrnující všechny fáze a aspekty katastrofického cyklu, včetně přípravy, prevence, okamžitého nasazení, poskytování pomoci na místě, následné obnovy rozvoje v postižené oblasti.
Základním krokem v realizaci koncepce medicíny katastrof byla transformace zdravotnictví v letech 1990–1993, která probíhala synchronně s transformací záchranných služeb. Podstatou těchto změn se stal tzv. záchranný řetěz, který je nositelem požadavků na zajištění dostupné a účinné pomoci při stavech náhlého ohrožení života a zdraví jedince a je kostrou systému zdravotnické záchranné služby.