První pomoc

31.7.5 Improvizovaná ochrana během mimořádných událostí

31.7.5 Improvizovaná ochrana během mimořádných událostí
 
 
V případě, že nemáme k dispozici prostředky individuální ochrany, musíme použít prostředky improvizované ochrany. Principem improvizované ochrany kůže je využít vhodný oděv, který je k dispozici v každé domácnosti. Mohou se použít různé kombinézy, zimní kabáty, sportovní soupravy. K dosažení vyšších ochranných účinků je vhodné kombinovat více ochranných prostředků nebo použít oděv v několika vrstvách.
- Nejvhodnějším způsobem jak chránit ústa a nos je překrýt si tvář kusem flanelové látky nebo froté ručníkem, který předtím mírně navlhčíme ve vodě nebo ve vodním roztoku sody bikarbony nebo kyseliny citronové.
- Hlavu chráníme čepicí, kloboukem, šálou nebo kuklou tak, abychom chránili i čelo, uši a krk.
- K ochraně očí můžeme použít brýle uzavřeného typu, např. potápěčské, lyžařské, plavecké nebo motocyklové. Pokud není k dispozici žádný typ uzavřených brýlí, chráníme si zrak přetažením igelitového sáčku přes oči (jen přes oči), ten potom uvážeme vzadu na záhlaví.
- Na ruce si můžeme navléknout různé druhy rukavic. Na ochranu nohou použijeme kožené vysoké boty.
- Při oblékání dbáme na to, aby bylo všechno důkladně utěsněné, a na oděvu nebyl ani nejmenší otvor nebo trhlina. Na krku, zápěstí a kotnících se ujistíme, že tam není možný žádný průnik. Lepicí pásku nebo opasek můžeme použít na zápěstí a kotníky.
- Na horu můžeme přehodit plášť do deště. Deku, plachtu nebo nějakou přikrývku. Při návratu ze zamořené oblasti svlékneme v předsíni všechen vrchní oděv, odstraníme ho do pytlů, které důkladně svážeme. Pokud je to možné, tak se pečlivě osprchujeme. Nezapomeneme na vyčištění uší, nosu a výplach očí a oblečeme si čistý oděv.
 
Evakuace obyvatelstva
Evakuaci mají na starosti speciální složky, mezi které zdravotníci nepatří. I navzdory tomu by měli mít určité vědomosti z této oblasti. Při nevyhnutném opuštění uzavřeného prostoru je třeba vykonat tyto úkony:
- uhasit otevřený oheň;
- vypnout elektrické spotřebiče (s výjimkou ledniček a mrazniček);
- uzavřít přívod plynu, vody;
- připravit si nevyhnutné doklady;
- přesvědčit se, že sousedé jsou informováni o havarijní situaci;
- v případě potřeby pomoci dětem a starším lidem (dětem vložit do kapsy oděvu cedulku se jménem a adresou);
- kočky a psy si vzít s sebou;
- ostatní domácí zvířata, včetně exotických zvířat, ponechat doma a dobře je předzásobit vodou a potravou;
- poslouchat místní rozhlas a pokyny orgánů, kde se poskytují potřebné informace;
- prostor se opouští kolmo na směr větru (při úniku chemických látek);
- vždy zachovat rozvahu.
Pro případ evakuace je doporučené toto vybavení:
- zdravotnický materiál: nůžky, latexové rukavice, co nejvíce náplastí, obvazy, 2 balíčky gázových čtverců 10x10 cm;
- všeobecný materiál: batoh, baterka, stan, spací pytel, nylonové lano, svíčky, 50 tablet na čištění a dezinfekci, nůž, píšťalka, vařič, suché a trvanlivé potraviny, termofor, pitná voda, ústní maska, nepromokavá pláštěnka;
- doplňkové vybavení: analgetika, dezinfekční utěrky, kortikoidní mast, hry nebo zaměstnání pro děti, náhradní klíče od bytu, domu, auta;
- nezdravotnické potřeby: víceúčelové nářadí, otvírák na konzervy, mobilní telefon a nabíječka, důležité doklady a dokumenty, finanční hotovost, ručníky, pevná obuv.
 
Ukrytí
Ukrytí se provádí při úniku chemických nebo jiných otravných, životu a zdraví nebezpečných látek:
- zavřít a utěsnit dveře, okna a další otvory do domu;
- dveře ucpat mokrým hadrem;
- neschovávat se do sklepa, kde by se mohly držet těžké plyny;
- sledovat rozhlas, televizi a vyčkat dalších pokynů.
V blízkosti jaderných elektráren je nutné se řídit příručkou, která se vydává obyvatelstvu v zóně havarijního plánování v souladu s vnějším havarijním plánem (evakuace, úkryt a jodová profylaxe).