První pomoc

24 Akutní intoxikace

24 Intoxikace
 
 

24.5 Testovací otázky

 
Intoxikace (otrava) je stav, kdy pronikne toxická látka (noxa) do organizmu. Je charakterizována chorobnými změnami typickými pro jednotlivé jedovaté látky. Tyto látky pak narušují zdravotní stav a mohou být i příčinou zániku organizmu.
Jed je organická nebo anorganická látka, která svým chemickým nebo fyzikálně chemickým účinkem již v malém množství vyvolá otravu. Jedovatá látka může být pevná, kapalná nebo plynná.
 
Otravy se v historii lidstva objevují celkem často a travičství hrálo v dějinách vždy velmi důležitou roli. Sokrates, jeden z nejvýznamnějších antických filozofů, byl donucen k sebevraždě, kdy vypil číši bolehlavu (Bolehlav plamatý je plevel rostoucí na rumištích a v příkopech, obsahuje alkaloid koniin, který působí obrnu svalstva a smrt zadušením za plného vědomí). Král Mithridates Eupator (1. století před Kristem) užíval malé dávky 36 různých jedů, aby si na ně vypěstoval toleranci a nemohl být zákeřně otráven. Mezi historické travičky patřila například Kleopatra a Theodora Byzantská. Ale jedny z největších byly Kateřina Medicejská (manželka francouzského krále Jindřicha II.) a Lukrecia Borgia (dcera papeže Alexandra VI.), které z jedu vytvořily často využívaný a v té době poměrně dost přesvědčivý politický prostředek.
 
I v novodobých dějinách se setkáváme s velkým množstvím otrav, nejčastěji se jedná o zneužití ve válečném konfliktu nebo o únik průmyslových chemikálií.
 
Literatura:
DERMEK, A., LIZOŇ, P. Malý atlas húb. Bratislava: SPN, 1979
DOBIÁŠ, V. Urgentná zdravotná starostlivosť. Učebnica pre fakulty ošetrovateľstva. Martin: Osveta, 2006. ISBN 80-8063-214-6.
KELNAROVÁ, J. a kol. První pomoc II. Praha: Grada, 2007. ISBN 978-80-247-2183-5.
MASÁR, O. a kol. Prvá pomoc pre medikov. Elektronická kniha. Bratislava: LF UK, 2012. ISBN 978-80-223-3257-6. Dostupné z: http://www.fmed.uniba.sk/fileadmin/user_upload/editors/akademicka_kniznica/dokumenty_PDF/Eletktronicke_ucebnice_LF/Prva_pomoc_pre_medikov.pdf