První pomoc

24.1.3 Otrava alkoholem

24.1.3 Otrava alkoholem
 
  
Akutní otrava alkoholem vzniká při individuálně odlišné koncentraci alkoholu v krvi, ale každý intoxikovaný je více ohrožený doprovázejícím bezvědomím než přímými akutními účinky alkoholu na mozek, srdce a cévy. Překročení hranice mezi opilostí a intoxikací alkoholem je variabilní, individuální a nepředvídatelné. Každé bezvědomí, bez ohledu na vyvolávající příčinu, je stavem, ohrožujícím život postiženého.
Převážná většina intoxikací alkoholem je způsobená etanolem, tedy různými druhy komerčních alkoholických nápojů. Objevují se i otravy metanolem (poslední větší kauza je z přelomu roků 2012–2013, kdy došlo k fatálním otravám metanolem u desítek lidí).
 
Všeobecná rizika intoxikace alkoholem:
- bezvědomí způsobené alkoholem je ohrožením vitálních funkcí;
- útlum respiračního centra;
- aspirace žaludečního obsahu do plic (až 85 % postižených v bezvědomí aspiruje regurgitovaný žaludeční obsah);
- výsledkem poruch respirace je hypoxie a hyperkapnie;
- poruchy cirkulace (hypotenze, vazodilatace), snížení perfuze tkání, což může způsobit poruchy funkce všech důležitých orgánů.
 
Specifická rizika intoxikace alkoholem:
- nelze spolehlivě odebrat anamnézu;
- maskuje amnézii při úrazech lebky a mozku (není jasná vyvolávající příčina);
- maskuje hypoxii (nekritičnost, agresivita a nekoordinované pohyby jsou prvním příznakem začínající hypoxie při kardiálních a respiračních nemocech);
- prohlubuje bezvědomí jiné etiologie (intoxikace léky, chemikáliemi, hypoglykemie i hyperglykemie, intrakraniální krvácení, podchlazení);
- nedovolí určit fázi intoxikace;
- zvyšuje riziko aspirace (snížený tonus svalstva a sfinkterů (výplach žaludku je kontraindikován);
- zakrývá příznaky zranění pro výrazný analgetický účinek (zmírní stenokardie, peritoneální příznaky);
- maskuje rozvoj šoku (v určité dávce má alkohol protišokový účinek);
- způsobuje respirační, kardiovaskulární depresi a depresi CNS.
 
Toxicita alkoholu je vysoce variabilní v závislosti na věku (děti jsou výrazně citlivější), toleranci, pohlaví, zdravotním stavu. Jako smrtelná dávka se uvádí 300-800 g čistého alkoholu, tj. 600-1 600 ml destilátu. Maximum v krvi dosahuje za 0,5–1 hodinu po požití, rychlost závisí na náplni žaludku a obsahu etanolu v nápoji. Nejrychleji se vstřebávají nalačno nápoje s obsahem 20 % etanolu, pomaleji po tučném jídle pivo (cca 5 % etanolu) nebo destiláty (40 % a více). Vstřebávání urychlují nápoje sycené CO2.
 
Příznaky intoxikace alkoholem podle hladiny etanolu v krvi
Subklinické stádium: 0,2–0,5 ‰ (alkoholici do 1 ‰) – žádné příznaky nebo jen lehká euforie, alkohol je cítit z dechu.
Euforické stádium: 0,5-1 ‰ (alkoholici až do 3 ‰) – lehká podnapilost, vzestup sebedůvěry, odstranění zábran, zpomalení reakčního času, snížení pozornosti. U dětí je euforické stádium krátké, brzy dochází k útlumu a svalové hypotonii.
Excitační stádium: 1–2 ‰ (3-4 obvyklé alkoholické nápoje) – střední opilost, ztráta sebekontroly, emoční labilita, mnohomluvnost, ztráta kritického úsudku, poruchy koordinace a rovnováhy.
Konfusní stadium: 2-3 ‰ (alkoholici do 5 ‰) – těžká opilost, zmatenost, významné poruchy chápání, chůze, zraku (diplopie), pokles vnímání bolesti, apatie. U dětí se objevuje kóma, hypoglykemie, křeče.
Stuporosní stádium: 3–4 ‰ – vážná intoxikace, neschopnost chůze, hlubší poruchy vědomí (letargie, stupor) nebo spánek, nevolnost, zvracení, někdy průjem, krvácení do gastrointestinálního traktu, inkontinence moči i stolice, počínající příznaky obrny dechového a oběhového centra, pokles TK, tachykardie, cyanóza, hypotermie.
Komatosní stádium: od 4 ‰ (alkoholici od 5 ‰) – většinou bezvědomí, hyporeflexie až areflexie, extenční rigidita končetin, trimus, křeče, nystagmus, hypotermie, povrchní dýchání, cyanóza, oběhový kolaps, hypoglykemie hlavně u dětí (s odstupem až 6 hodin po požití), metabolická acidóza, ketoacidóza s hypoventilací u alkoholiků a při malnutrici, poruchy elektrolytů. Příčina smrti je zástava dechu nebo méně často zástava srdce, aspirační pneumonie, edém plic nebo podchlazení.
 
První pomoc
- zkontrolujeme dýchání a pulz;
- pokud postižený dýchá, uložíme ho do semilaterální polohy na boku s ústy dolů (prevence aspirace při možném zvracení);
- do polohy na boku neukládáme postiženého, u kterého máme  podezření na úraz hlavy, krku, nebo páteře;
- pokud postižený nedýchá, zahájíme kardiopulmonální resuscitaci;
- zajistíme zvratky, obaly od léků, lahve s nápoji a podezřelé chemikálie;
- kontaktujeme ZZS;
- sledujeme kvalitu dýchání a pulzu;
- nevyvoláváme zvracení ani nepodáváme aktivní uhlí;
- můžeme podat slazený nápoj, pokud je postižený při vědomí;
- chráníme postiženého před podchlazením;
- u dětí do 10 let v případě požití více než 0,4 ml/kg čistého etanolu (více než 8 ml/kg 5% piva, 4 ml/kg 10% vína, 1 ml/kg 40% destilátu) je nutná hospitalizace.
 
Intoxikace metanolem
Metanol je vysoce toxická těkavá čirá hořlavá kapalina alkoholového zápachu. Je součástí některých rozpouštědel, ostřikovačů na autoskla, kapalin do kopírek. Riziko představují nekvalitní lihoviny obsahující toxikologicky významné množství metanolu.
Minimální toxická dávka čistého metanolu je asi 0,1 ml/kg, v průměru se udává 10 ml pro dospělého. Bylo popsáno i oslepnutí po 10 ml a smrt po 6-10 ml.
Metanol působí excitačně a po velké dávce narkoticky na CNS, ale závažnější je toxicita jeho metabolitů. Především kumulace kyseliny mravenčí v sítnici, očním nervu a bazálních gangliích mozku působí i trvalé poruchy zraku a extrapyramidové projevy. Toxické projevy metabolitů nastupují později, za několik hodin (6-12), kombinaci s alkoholem až za 36 hodin!
 
Příznaky lehké intoxikace
- CNS projevy: bolesti hlavy, závratě, slabost, zmatenost, poruchy paměti;
- Poruchy zraku: mlhavé vidění, fotofobie, mydriáza, porucha barevné percepce;
- Metabolické poruchy: pokles pH, hypoventilace (Kussmaulovo dýchání);
- GIT projevy: nauzea, zvracení, bolesti břicha, průjem.
 
Příznaky těžké intoxikace
- CNS projevy: sopor až kóma, křeče následkem edému mozku nebo plic;
- Poruchy zraku: po vysokých dávkách a vzácně už během několika hodin snížená ostrost a ztráta barevného vidění, vize „sněžného pole“, centrální skotom (výpadek zorného pole) až slepota, mydriáza, oftalmoplegie, ztráta pupilárního reflexu, edém papily, destrukce retiny a degenerace zrakového nervu;
- Metabolické poruchy: prohlubování metabolické acidózy, tachypnoe, někdy hyperglykemie, v těžkých případech renální selhání i multiorgánové dysfunkce;
- GIT projevy: někdy akutní pankreatitis, ev. Přechodná lehká porucha jaterních funkcí;
- Oběhové projevy: deprese myokardu, hypotenze, tachykardie, bradykardie, dysrytmie, dušnost, cyanóza, edém plic;
U těžkých otrav hrozí smrt selháním dechu.
 
První pomoc
- Dospělí: vypít 150-200 ml 40% destilátu (vodka, koňak), popřípadě zředěného.
- Děti: asi 1,5 ml 40% alkoholu zředěného vodou nebo džusem na 10-20% roztok.
- Okamžitě voláme ZZS.