První pomoc

29.3 Anafylaxe

29.3 Anafylaxe
 
  
Anafylaxe je závažný, mnohdy život ohrožující stav vznikající v důsledku masivního, náhlého a systémového vyplavení histaminu a dalších mediátorů, které působí obvykle na více orgánů a vedou k četným klinickým příznakům. Rozvíjí se, když do organizmu přecitlivělé osoby vnikne alergen buď kůží, vdechnutím, snědením nebo vpichem. Hlavními alergeny bývají léky (antibiotika, deriváty kyseliny acetylsalicylové, nesteroidní antirevmatika, rtg kontrastní látky), potraviny (exotické ovoce, ryby a mořští živočichové, cizokrajné oříšky, jahody apod.), štípnutí hmyzem (vosa, včela, sršeň, mravenec, čmelák), chemické látky (latexové rukavice), kovy (nikl, zinek, fluór i v zubní pastě) a vdechnuté alergeny (pyly travin, stromy, obilí, roztoče).
 
Nejtěžší formou je anafylaktický šok. Nikdy není známé dopředu, zda alergická reakce začínající nevinnými kožními projevy neskončí v průběhu několika minut zástavou krevního oběhu a dýchání.
 
Příznaky:
- kůže: zarudnutí nebo i bledost, svědění, exantém, vyrážka;
- horní dýchací cesty: zduření nosní sliznice, chrapot až laryngospasmus;
- dolní dýchací cesty: nebezpečný bronchosmazmus;
- trávicí trakt: edémy sliznice, zvracení, průjem, bolesti břicha, meteorizmus;
- kardiovaskulární systém: vazodilatace, hypotenze, arytmie, zvýšená permeabilita kapilár (příznaky hypovolemie);
- alterace vědomí;
- dysfonie;
- reakce spojivek;
- bolest hlavy;
- úzkost.
 
První pomoc
- zkontrolujeme vitální funkce (D, P, vědomí);
- zklidníme postiženého;
- snažíme se zajistit dostatek čerstvého vzduchu;
 -udržujeme průchodné dýchací cesty (odstraníme žvýkačku, umělý chrup);
- voláme ZZS;
- pokusíme se zrušit účinek alergenu (odstraníme žihadlo a chladíme místo vpichu);
- v případě otoku přikládáme led;
- dochází-li u postiženého ke kritické akutní respirační insuficienci z důvodu edému v oblasti horních dýchacích cest nebo hrtanu, je třeba včas provést koniotomii či koniopunkci (zdravotník vykoná řez mezi prvními dvěma hrtanovými chrupavkami), lépe je napíchat několik silnějších jehel do toho místa, kterými může postižený dočasně dýchat do příjezdu ZZS;
- v případě selhávání srdečního oběhu zahájíme kardiopulmonální resuscitaci;
- postiženého při vědomí posadíme;
- postiženého v bezvědomí uložíme do protišokové polohy.
 
Každý, kdo již prodělal těžkou alergickou reakci, by měl být vybaven balíčkem první pomoci a mobilním telefonem s předvoleným číslem záchranné služby.
Balíček obsahuje průkaz alergika, tablety na alergii (antihistaminika a kortikosteroidy) dle doporučení lékaře a autoinjektor s adrenalinem (Epipen, Anapen). Autoinjektor je předplněná injekční stříkačka s život zachraňujícím lékem. Optimální výbava obsahuje dva autoinjektory pro případ, že je zapotřebí druhá dávka před dosažením odborné pomoci. Dále může obsahovat škrtidlo na zaškrcení nad místem vpichu žihadla a sprej na vdechnutí a uvolnění dýchacích cest při dušení.
Pohotovostní balíček s autoinjektorem musí mít pacient za každé situace vždy u sebe – v zaměstnání, ve škole, v restauraci, doma, na ulici, na kole, v lese… Nesmí bez něj odejít z domova.