První pomoc

8.5 Vnitřní krvácení

8.5 Vnitřní krvácení
 
 
 
Vnitřní krvácení se ze začátku může demonstrovat jen nevýraznými příznaky. Je třeba brát do úvahy způsob úrazu (střelné rány, bodná poranění způsobená dlouhými předměty). Na vnitřní krvácení myslíme, když postižený utrpěl úraz náhlým mechanizmem (pád, prudký úder, náraz) nebo prudkým zpomalením – decelerací (autonehoda) a současně je velmi bledý, zpocený a má rychlý a slabě hmatný pulz. Po těžkých úrazech a některých náhlých příhodách mohou vnitřní krevní ztráty dosahovat tak velké objemy, že vážně ohrozí život postiženého vznikem hemoragického šoku nebo vykrvácením. K nejnebezpečnějším patří vnitřní krvácení po úrazech hrudníku s poraněním velkých cév, po zlomeninách pánevních kostí, ruptuře sleziny nebo jater.
Neúrazové vnitřní krvácení se vyskytuje poměrně častěji než úrazové. Může být způsobené interními nemocemi: nádor (perikard, žaludek, střevo), vředová choroba (žaludek), varixy (jícnové, konečníkové).
U žen ve fertilním věku je nejčastější příčinou vnitřního krvácení mimoděložní těhotenství. Může se vyskytnout i poporodní krvácení z atonické dělohy.
Už jedna tableta derivátů kyseliny acetylsalicylové (Acylpyrin, Anopyrin) nebo nesteroidních antirevmatik (Ibuprofen, Brufen, Veral, Voltaren apod.) může způsobit krvácení ze sliznice žaludku.
 
Příznaky:
- zhoršování stavu;
- bledost, slabost, únava;
- tachykardie – špatně hmatný nitkovitý pulz;
- nízký krevní tlak;
- zrychlené povrchové dýchání;
- okrajové části těla jsou chladné;
- hematomy na kůži jsou pozdním příznakem.
 
Vnitřní krvácení se v rámci laické první pomoci nedá zastavit. Je třeba co nejdříve zajistit odbornou lékařskou pomoc a rychlý transport do zdravotnického zařízení.