Radiologie_a_nuklearni_medicina

3.3.2 Jodové kontrastní látky

3.3.2 Jodové kontrastní látky
 
 
Jódové kontrastní látky jsou nejrozšířenější skupinou pozitivních kontrastních látek. Jsou to uměle připravené, dnes již výhradně organické sloučeniny obsahující ve své molekule jeden či více atomů jódu. Tento halogen s atomovým číslem 127 vykazuje vysokou absorpci pro RTG záření a jeho organické sloučeniny jsou relativně dobře dostupné. Jódové kontrastní látky se používají ve formě organických sloučenin, v nichž je jód pevně vázán, většinou v benzenových jádrech cyklických uhlovodíků. Je to především kyselina trijódaminobenzoová, kde jsou na benzenové jádro navázány 3 atomy jódu. Absorpční vlastnosti jódové kontrastní látky determinuje samotný atom jódu, zatímco organická část molekuly ovlivňuje farmakokinetiku látky v organismu, zejména její distribuci. Pro praxi je významné, zda se kontrastní látka rozpouští či nerozpouští v tělních tekutinách. U jódových kontrastních látek známe reprezentanty obou typů:
- Převážná část jódovaných kontrastních látek jsou ve vodě rozpustné sloučeniny, lišící se navzájem jak počtem atomů jódu v jejich molekule, tak strukturou, na kterou je jód navázán. Využíváme je při vyšetřování cév a k zobrazování vnitřních orgánů na výpočetní tomografii a dalších radiodiagnostických vyšetřovacích metodách, zejména při vyšetření urogenitálního traktu. Význam mají i při vyšetřování gastrointestinálního traktu v případě kontraindikace podání síranu barnatého.
 
- Ve vodě nerozpustné kontrastní látky jsou reprezentovány jódovanými oleji na bázi makového oleje. Nejznámějším zástupcem jodových olejů je Lipiodol Ultra Fluid, který využíváme zejména k zobrazení lymfatických cév a uzlin (lymfografie), popřípadě píštělí (fistulografie).