Radiologie_a_nuklearni_medicina

5.5.3 CT srdce

5.5.3 CT srdce
 
 
Pro CT vyšetření srdce používáme nejvýkonnější CT přístroje. Rotace rentgenky musí trvat méně než sekundu, počet řad detektorů musí být minimálně 64, abychom dosáhli vysokého rozlišení a rychlosti současně.  Dnes se však na trhu vyskytují i přístroje s mnohem větším počtem řad detektorů (512) a vývoj pokračuje dál. CT vyšetření se provádí spolu s EKG měřením. Při použití této techniky se každá část srdce zobrazuje vícekrát při současném zaznamenávání EKG křivky. EKG záznam se poté použije ke korelaci dat z výpočetní tomografie s odpovídající fází srdečních kontrakcí. Po provedení korelace se všechna data nasnímaná během doby, kdy se srdce pohybovalo (během systoly), ignorují a snímky se zhotoví jen ze zbývajících dat, která byla získána během doby, kde bylo srdce v klidu (během diastoly).  Díky těmto technickým parametrům se dosahuje výborného zobrazování nejen hlavních kmenů koronárních tepen, ale i jejich sekundárních větví a aortokoronárních bypassů.
Při vyšetření srdce zkoumáme jednak kalciové skóre, jednak zobrazujeme věnčité tepny. Kalciové skóre určuje hodnotu kalcia, které se vyskytuje v povodí koronárních tepen. Hodnota kalciového skóre určuje míru rizika pro pacienty s ischemickou chorobou srdeční. Hodnota do 10 představuje nízké riziko, s vyššími hodnotami riziko stoupá, nejvyšší je při hodnotách kalciového skóre nad 400.
K zobrazení koronárních tepen je při CT angiografii (CTA) srdce nezbytná aplikace neionické kontrastní látky. Musíme zavést kanylu větších rozměrů, protože pro lepší zobrazení koronárních tepen je potřeba rychlá aplikace kontrastní látky (4ml/s). Po vyšetření je důležité zpracování dat, ze kterých se získávají barevné trojrozměrné rekonstrukce. Indikacemi k CTA koronárních tepen jsou zejména vrozené koronární anomálie, dále jsou vyšetřováni pacienti s bolestí na hrudníku, u nichž je EKG nejednoznačné a pacienti s intermitentními bolestmi na hrudníku s častou hospitalizací a neurotickými obtížemi.
CT vyšetření srdce vede k relativně vysoké dávce ozáření (kolem 12 mSv), což je až 600x vyšší dávka záření než při prostém snímku plic. Riziko vysokého ozáření musí být vždy vyváženo diagnostikou potenciálního významného zdravotního postižení, jakým onemocnění koronárních tepen bezesporu je.
 
Obrázek č. 5.3 CT vyšetření srdce – 3D rekonstrukce
Zdroj: Propagační materiál Toshiba