Radiologie_a_nuklearni_medicina

11.3.2 Radiofrekvenční ablace (RFA)

11.3.2 Radiofrekvenční ablace (RFA)
 
 
K RFA jsou indikováni nemocní s lokalizovaným primárním či sekundárním jaterním tumorem, který nelze řešit chirurgickou resekcí a s vyloučenou extrahepatální diseminací.
Pro perkutánní RFA je stanoveno kritérium maximálně tři ložiska o velikosti do 5 cm.
V ostatních případech přesahujících výše uvedený počet či velikost je výkon indikován jako paliativní.
 
RFA pracuje na principu střídavého elektrického proudu (375–480 kHz) aplikovaného pomocí speciálních elektrod zavedených do tumoru. V okolí elektrody zavedené do tumoru dochází na podkladě tepelného účinku ke koagulační nekróze a následně k dalším zánětlivým změnám v okolí. Buněčná smrt začíná již od 45 ºC, za ideální teplotu pro kompletní nekrózu měkkotkáňových tumorů je považováno 60–100 ºC.
Před výkonem je standardem vyšetření koagulačních parametrů. Většinou je RFA prováděna bez celkové anestezie v analgosedaci s lokální anestezií v místě punkce.
Při perkutánním přístupu použijeme obvykle navigaci pomocí CT. Po kontrole správné polohy elektrody je provedena ablace trvající většinou 10–15 min, poté může být provedena repozice elektrody a další ablace. Kromě perkutánního provedení RFA je používán i peroperační přístup (otevřeně či laparoskopicky).