Radiologie_a_nuklearni_medicina

8.1.5 Perimyelografické vyšetření (PMG)

8.1.5 Perimyelografické vyšetření (PMG)
 
 
Dnes je tato metoda prakticky vytěsněna CT a především MR. PMG indikujeme v případech, kdy MR nelze provést pro kontraindikace MR, nebo předpokládáme, že další informace by mohlo přinést dynamické vyšetření, nebo projekce ve stoje pacienta, které někdy může zobrazit např. herniaci disku, která v poloze vleže byla utajena.
Používáme ve vodě rozpustné kontrastní látky, které aplikujeme do kanálu páteřního po předchozí lumbální punkci.
Výhodou této metody bylo odebrání moku mozkomíšního, kdy jsme mohli získat další informace, nevýhodou, asi třídenní následný pobyt na lůžku (unikání likvoru po punkci, které doprovázejí příznaky likvorové hypotenze). Jedná se o invazivní metodu doprovázenou bolestivostí výkonu a možnými komplikacemi. např. zánětlivými.
  
 
Obr. 8.12 a–c DSA – selektivní nástřik a. carotis communis (šipky ukazují a. cerebri media a a. cerebri anterior), selektivní nástřik a. vertebrális, šipka ukazuje a. cerebri posterior (c)
1
Rovněž dnes již obsoletním vyšetřením je PMG/CT, kdy po provedení PMG byla s určitou časovou penalizací několika hodin (z důvodů částečného vstřebání kontrastní látky, pro větší senzitivitu ke kontrastu na CT) provedeno následné CT vyšetření.