Paliativni_pece

3.3.1 Klasifikace typů bolesti

3.3.1 Klasifikace typů bolesti
 
  
Přechodná bolest
Přechodná bolest se může vyskytnout, aniž dojde k nějakému poškození tkáně. Vyvolává ji aktivace senzitivních receptorů v kůži nebo v jiných tkáních. Tvrdí se, že tento typ bolesti se pravděpodobně objevuje proto, aby člověka chránil před fyzickým poškozením v důsledku poškozujících vlivů prostředí nebo nadměrného zatížení tělesných tkání. V klinickém prostředí se s přechodnou bolestí setkáváme při různých procedurách, například při endoskopii nebo při aplikaci injekce do svalu.
 
Akutní bolest
Akutní bolest se definuje jako normální, předvídatelná fyziologická reakce na poškozující chemický, tepelný nebo mechanický podnět, bývá spojená s chirurgickým zákrokem, traumatem nebo akutním onemocněním. Zpravidla jí předchází poranění nebo zánět tkáně a patrně plní biologicky regenerační funkci. Jelikož k poškození tkáně už došlo a nelze mu předejít, přítomnost akutní bolesti umožňuje, aby hojení a regenerace tkáně probíhaly nerušeně – zraněné nebo zanícené místo a okolní tkáň jsou totiž díky ní vysoce citlivé na veškeré podněty, takže člověk se vyhýbá kontaktu s jakýmkoli vnějším podnětem. Klinická pozorování naznačují, že několik hodin po akutním zranění se vytváří biologický a psychický základ pro chronickou bolest. Bezprostřední reakci pacientů na akutní bolest, jejímž typickým příkladem je bolest pooperační, silně ovlivňují jejich postoje, osobnost a předchozí zkušenosti.
 
Chronická bolest
Chronická bolest přetrvává ještě dlouho poté, co se napravilo poškození tkáně, které ji původně spustilo. Někteří lidé trpí chronickou bolestí, aniž je u nich zjištěno přetrvávající poškození tkáně nebo předchozí zranění. Jde například o pacienty s chronickou bolestí v kříži nebo s migrénou. V některých případech se chronická bolest objevuje, protože zranění přesahuje hojivou schopnost těla. K tomu dochází u rozsáhlých traumatických úrazů a následného zajizvování, ztráty části těla, nebo když zranění zasáhne sám nervový systém. Tyto chronicky bolestivé symptomy se obvykle diagnostikují a léčí pouze na základě klinických kritérií, protože v tomto případě neexistují nezpochybnitelné vědecké podklady a autoritativní studie. Chronická bolest mívá na celkový stav pacientů hlubší dopad než bolest akutní: často ovlivňuje pacientovu náladu, osobnost a sociální vztahy. Lidé s chronickou bolestí obvykle trpí doprovodnou depresí, poruchami spánku, únavou a celkovým
 
 
Podle „klasických“ definicí je pro bolest příznačné, že je individuálním prožitkem, má emoční a senzorickou složku, má časové charakteristiky a má neurčité hranice. Podle reakce, kterou vyvolává, lze rozlišit dva hlavní typy bolesti: 1) funkcionální neboli fyziologickou bolest a 2) bolest klinickou. Funkcionální neboli fyziologická bolest má v prvé řadě ochrannou roli: upozorňuje nás na hrozící nebo skutečné poškození tkáně, a aby takové poškození omezila na minimum, vyvolává koordinované reflexní a behaviorální reakce. Nevyžaduje lékařský zásah. Příkladů fyziologické bolesti najdeme v každodenním životě celou řadu – když se dotkneme horké plotny, rychle odtáhneme ruku. Oproti tomu klinická bolest zahrnuje přetrvávající bolestivé symptomy, které nepředstavují žádnou biologickou výhodu a způsobují pouze utrpení a stres. Lidé, které postihuje některý z typů klinické bolesti (Tab. 4), se obracejí o radu k lékaři a často potřebují pravidelné posuzování svého stavu a jeho kontrolu.
 
Tab. 4 Klinická bolest (zpracováno podle Payneová, S. et al., 2007)
 
 
Inflamatorní
 
 
 
 
Viscerální
Somatická
Neuropatická
 
Přechodná
 
bolestivá endoskopie
 
nitrosvalová injekce
 
bodavá bolest vyvolaná naražením lokte
Akutní
zánět slepého střeva
zlomená kost
neuralgie trojklaného nervu
Chronická
metastatické zvětšení jater
bolest v kříži
diabetická neuropatie
 
Jak ukazuje tabulka 4, klinickou bolest je možno z časového hlediska charakterizovat jako přechodnou, akutní nebo chronickou. Lze ji charakterizovat také z hlediska toho, s jakým typem poškození tkáně se pojí. Inflamatorní bolest se spojuje s viscerálním nebo somatickým poškozením tkáně neboli s inflamací, neuropatická bolest je důsledkem poškození periferní nebo centrální nervové soustavy.