Paliativni_pece

3.4.2 Etiologie psychického stresu

3.4.2 Etiologie psychického stresu
 
  
Přesná etiologie psychického onemocnění při rakovině a jiných terminálních onemocněních není známá. Podle některých autorů k závažným psychickým symptomům vede pět psychosociálních faktorů: rozpad základních vztahů, závislost, nemohoucnost, znetvoření a blížící se smrt. Pacienti odkázaní na paliativní péči například budou mít obvykle už velkou část své „cesty nemoci“ za sebou a prožili celou škálu emocí. Duševní otřes diagnózy a pochyby o její pravdivosti, přijetí léčby a skutečnosti, že lze něco dělat, vystřídala nejistota radioterapie a chemoterapie. Nález metastáz, naděje, že může pomoci další léčba a nakonec odkázanost na tým paliativní péče – to vše představuje pro většinu pacientů v paliativní péči „emoční cestu nemoci“.
 
Významným faktorem v přizpůsobování se rakovině je patrně i věk. Mladší pacienti reagují intenzivněji a dramatičtěji než pacienti starší, ale mají větší schopnost adaptovat se a rozvíjet nové zájmy. U mladších pacientů s rakovinou je naopak větší nebezpečí rozvoje demence a jiných psychiatrických poruch.
 
Pro všechny pacienty je důležitý pocit naděje. Naději lze posilovat i v terminálních stadiích nemoci. Tím se zajistí, aby pacienti stále cítili, že jsou podporováni a že dostávají patřičnou péči. Psychosociální intervence by měla být integrální součástí každého orientačního plánu paliativní péče o pacienty. Důležitá je taky skutečnost, že i když ošetřovatelé nejsou schopni identifikovat konkrétní psychiatrické poruchy, umějí rozpoznat, že pacient trpí vážnými psychickými potížemi.