Paliativni_pece

4.5.2 Rizikové faktory

4.5.2 Rizikové faktory
 
  
Existuje několik přehledů rozsáhlé literatury o rizikových faktorech. Obecně lze rozdělit tyto faktory do tří skupin: situační faktory, individuální faktory a faktory prostředí. Relativní váha individuálních rizikových faktorů je nejasná. Věk a příbuzenské vztahy mohou být méně důležité než dostupnost sociální opory a kvalita a význam vztahu se zesnulým. Důležité jsou rovněž kulturní faktory, jako jsou normy ovlivňující vyjadřování smutku, a genderově přiměřené chování.
 
Situační faktory
Tyto faktory odrážejí okolnosti doprovázející smrt. Týkají se toho, co se stalo, do jaké míry se klíčoví pečující cítili připraveni, jak rozrušující pro ně smrt byla a jaký vliv měli další souběžné životní události.
 
Okolnosti smrti
O významu způsobu smrti existují rozporná zjištění. Některé studie dokazují, že náhlá, předčasná nebo násilná ztráta blízkého člověka může být prožívána hůře než smrt, která je očekávaná. Náhlá smrt je spojena s přetrvávajícími pocity šoku, nevíry a úzkosti. Násilná smrt nebo smrt v důsledku nehody může být příčinou posttraumatické stresové poruchy s velmi intenzivními pocity úzkosti, vracejícími se vzpomínkami a tíživými sny. Sebevražda se spojuje s vysokou úrovní hněvu a pocitu viny a doprovodná stigmatizace může snížit dostupnost sociální opory.
 
Často se tvrdí, že anticipované ztráty jsou méně problematické, protože předchozí varovné období poskytuje kontext pro pochopení toho, že ztráta je nevyhnutelná.  Anticipace také dává příležitost postupně se loučit, začít prožívat zármutek a přizpůsobovat se. Když smrt nastane, není náhlou událostí, ale výsledkem „pochopitelného“ procesu. Poskytování opory a ošetřovatelské péče může rovněž zanechat pozitivní pocity a sama smrt může být zdrojem pocitu úlevy, že se skončilo utrpení pacienta. Jiné studie však uvádějí, že předchozí varování nemá k výsledkům vztah a že protrahovaná smrtelná choroba, jako je rakovina, se rovněž může spojovat se zvýšenými zdravotními riziky. Ošetřování příbuzného, které trvá mnoho měsíců, může omezit společenské styky a být fyzicky i emočně náročné, zvláště když choroba působí zohyzdění nebo změny osobnosti.
 
Ani předcházející vědění o smrti se vždy nespojuje s „anticipačním zármutkem“. Pečující mohou zvládat zátěž tím, že odmítnou akceptovat smrtelnost choroby svého partnera, a hrozící separace může podněcovat větší intenzitu vztahu, místo, aby zahájila proces odloučení.
 
Souběžné životní události
Závažnějšími zdravotními problémy, vyvolanými stresem, mohou trpět lidé, kteří čelí vícenásobné krizi, například dalším ztrátám nebo finančním problémům. Je však obtížné rozplést vztah mezi ztrátou blízkého člověka, socio-ekonomickými faktory a zdravím, protože nízký socio-ekonomický status významně zhoršuje zdravotní stav v celé populaci.
 
Individuální faktory
Tyto faktory se týkají toho, co tvoří prožitek jednotlivého člověka – jeho životních zkušeností, jedinečné historie a osobnosti.
 
Věk
Obecně platí, že čím jsou lidé starší, tým horší je jejich zdravotní stav. Studie o prožívání ztráty blízkého člověka však zjistily, že mladší vdovy a vdovci mají vyšší míru úmrtnosti a zvýšenou nemocnost. Tyto rozdíly lze vysvětlit konceptem „ranosti“. Prožívání ztráty ve vyšším věku může být méně stresující, protože odpovídá sociálním očekáváním ohledně délky života. Starší lidé se často setkávají s lepším pochopením, protože členové jejich sociálních sítí budou daleko pravděpodobněji už mít se ztrátou někoho blízkého nějakou zkušenost. Je však doloženo, že i starší lidé mohou mít psychické problémy. Někteří autoři zjistili, že zatímco mladší lidé reagují na ztrátu někoho blízkého větším šokem a intenzivními emocemi, starší lidé zažívají problémy později, což vyplývá z pocitů izolace a osamělosti.
 
Genderová příslušnost
V celku populace mají ženy více nemocí a více využívají zdravotní péči, zatímco muži mají vyšší míry úmrtnosti. Mnoho studií o pozůstalých se zaměřovalo výhradně na vdovy, což často vedlo k mylnému předpokladu, že u žen je větší riziko než u mužů. Studie, které srovnávali vdovy a vdovce s lidmi dosud žijícími v manželství, zjistily, že větší riziko hrozí vdovcům. Tyto studie shodně odhalily významné rozdíly, pokud jde o zdraví vdovců a ženatých mužů, ale nikoli mezi vdovami a vdanými ženami. Tato zjištění se obvykle vysvětlují genderovými rozdíly v přístupu k sociální opoře a v jejím využívání. Vdovci mívají menší okruh přátel, v minulosti spoléhali na to, že jejich partnerky budou udržovat sociální vztahy a daleko pravděpodobněji přeruší vztahy s dospělými dětmi, takže budou obtížně nacházet oporu. Muži mohou být navíc skrytě stresovaní, mají-li vyhovět ideálům mužství.
 
Vztah k zesnulým
Ztráta blízkého vztahu, jakým je vztah s partnerem, rodičem nebo dítětem, je spojena se zvýšeným ohrožením zdraví. Subjektivní význam ztraceného vztahu však může být důležitější než stupeň příbuzenství.
 
Předchozí zdravotní stav
Stres ze ztráty může špatný fyzický nebo psychický zdravotní stav ještě vyhrotit. Lidé, kteří po ztrátě někoho blízkého spáchali sebevraždu, pravděpodobně už dříve trpěli nějakou psychickou nemocí. Zvýšené riziko sebevraždy po ztrátě významného vztahu existuje u osob závislých na alkoholu.
 
Osobnost
Přímo na vztah mezi osobností a zármutkem se zaměřilo jen relativně málo studií. To je překvapivé vzhledem k tomu, že osobnostní faktory mají pravděpodobně na průběh zármutku velký vliv. Je doloženo, že pro lidi, kteří jsou nejistí, přehnaně úzkostliví, mají malou sebeúctu, nízkou sebedůvěru nebo kteří zvládají zátěž popřením nebo extrémně spoléhají jen sami na sebe, bude pravděpodobně prožívání ztráty daleko problematičtější. Osobnostní faktory, které dávají naději, že se člověk ze ztráty rychle vzchopí, zahrnují schopnost sdělovat pocity a myšlenky ostatním, vysokou sebeúctu a vědomí vlastní kompetentnosti.
 
Faktory prostředí
Faktory prostředí odrážejí sociální a kulturní kontext, v němž jednotliví lidé ztrátu prožívají. Ten zahrnuje rodinu a širší sociální síť i vlivy kultury na postoje a přesvědčení, které souvisejí se zármutkem a mohou se projevit při získávání opory.
 
Sociální opora
Panuje obecná shoda, že pociťování sociální opory jak neadekvátní je přímým ukazatelem psychického stavu pozůstalých. Stres, který zakoušejí pozůstalí, kteří se cítí kvůli necitlivosti, nedostatku empatie a přehlížení, s nimiž se setkávají, nuceni prožívat svůj smutek soukromě, je přesvědčivě zdokumentován. Dostupnost sociální opory pro pozůstalé může ovlivnit několik faktorů:
- Ztráta blízkého člověka může pozůstalého připravit o hlavní a možná jediný zdroj emoční opory.
- Geografická mobilita může znamenat, že rodina, blízcí přátelé žijí v určité vzdálenosti a nejsou snadno dosažitelní.
- Členové sociálních sítí nutně nemusí prožívat zármutek stejným způsobem nebo ve stejné míře. Kontakt s příbuznými může být mnohem slabší, než se čekalo, a může jim chybět emoční energie, aby si navzájem pomáhali, což platí zvláště po dlouhodobé terminální nemoci. Členové rodiny se mohou rozhovoru o problémech vyhýbat, protože se nechtějí navzájem zatěžovat, a rodinný nesoulad se stane běžným zdrojem dalšího stresu. Ztráta tak může přivodit krizi sociální sítě.
- I když je zármutek univerzálním jevem, způsob, jak je prožíván a vyjadřován se v různých kulturách liší. Byla vyslovena domněnka, že v postmoderních společnostech, například v USA a ve Velké Británii, přispěl k nedostatku sdíleného porozumění ohledně toho, jak dlouho má zármutek trvat a nakolik by se měl dávat najevo, úpadek smutečních obřadů, což je spojeno s úzkostí a způsobem urovnávání problémů. Převládající normou je prožívat zármutek v soukromí a velká hodnota se přikládá spoléhání na sebe sama, nezávislosti a autonomii. Odhalování svých pocitů se rovná slabosti a pozůstalí, zvláště muži, často cítí, že se od nich očekává potlačení emocí a rozrušení. Tyto normy ovlivňují chování mužů i žen.
- Absence sdíleného porozumění znamená, že pozůstalí se dostávají pod tlak, aby se chovali určitým způsobem, což může být příčinou dalšího stresu. Výsledky jedné studie konstatují, že vdovy se špatnými zdravotními výsledky pravděpodobně cítili, že ostatní jim znemožňují realizovat jejich přání o zármutku si popovídat. Místo toho je povzbuzovali, aby se zaměřili na přítomnost nebo budoucnost. Pozůstalí obecně dostávají s větší pravděpodobností rady, než by se setkali se soucitem. To může být projevem chování, které má pozůstalým pomoci tlumit úzkost.
- Potřeba vyjádřit zármutek může být nerozpoznána, pokud vztah není obecně uznáván nebo sociálně sankcionován, jako je tomu po ztrátě milence nebo partnera stejného pohlaví. Není-li ztráta obecně uznána, zármutek lze charakterizovat tak, že na něj „není právo“, a jeho prožívání může být mnohem složitější. Partneři stejného pohlaví mohou být například vyloučení z rodinných obřadů, jako je například pohřeb.
- Schopnost mobilizovat nebo využívat sociální oporu mohou ovlivňovat osobnostní rysy. Pozůstalí, kteří cítí hněv nebo jsou zdánlivě neutišitelní a deprimovaní, se pravděpodobně nebudou tolik snažit nalézt oporu a mohou se těm, kdo by ji mohli poskytovat, odcizit nebo je vyčerpávat. Někteří lidé vzbuzují laskavost a soucit, kdežto jiní se setkávají s nepřátelstvím a navzdory dobrým úmyslům ostatních cítí, že jejich potřeby nejsou uspokojeny. Pokud ti, kdo chtějí pomoci, vidí, že jejich snaha vychází naprázdno, pravděpodobně se stáhnou.