Fyziologie

2.5 Krevní skupiny

2.5 Krevní skupiny
 
 
Jako krevní skupiny se označují typy červených krvinek, které jsou dány charakteristickými molekulami cukrů na povrchu jejich membrány.
Hlavní krevní skupinou je systém AB0. Existují 4 hlavní skupiny: 0, A, B, AB.
Skupiny 0 a A jsou u nás velmi časté, skupiny B je menší množství a nejméně je AB. Podstatné je, že lidé určité skupiny mají přirozeně protilátky proti antigenům na povrchu krvinek jiné skupiny. Jedinec s krevní skupinou A má protilátky anti-B, nositel skupiny B má anti-A, jedinec se skupinou 0 má anti-A i anti-B. Člověk se skupinou AB nemá žádné protilátky (označuje se jako univerzální příjemce, zatímco jedinec skupiny 0 je tzv. univerzální dárce, protože na svých krvinkách nemá ani A, ani B). Tato pravidla je zásadně nutné dodržovat při transfuzích krve. Při podání špatné krve (např. krve od dárce se skupinou A jedinci s krevní skupinou B) by příjemcovy protilátky (anti-A) zaútočily na cizí krvinky (skupiny A), které by se masivně rozpadaly, uvolňoval by se z nich hemoglobin, došlo k selhání ledvin i dalších orgánů.
 
Dalším znakem na erytrocytech je tzv. Rh faktor (antigen D). Přes 80 % lidí je Rh-pozitivní, zbytek je Rh-negativní. U Rh-negativních jedinců neexistují přirozené protilátky proti antigenu D, vyvíjejí se až (jen) po podání Rh+ krve. Tato situace je nevýznamnější v těhotenství. Je-li matka Rh negativní a plod Rh+, dochází po porodu k imunizaci matky červenými krvinkami plodu. Matka si následně vytváří protilátky proti antigenu D. V následném těhotenství, je-li plod opět Rh pozitivní, tyto protilátky pronikají placentou do plodu a ničí jeho krvinky. Může tak dojít k závažnému poškození plodu zvanému fetální erytroblastóza. Proto se v takových případech matkám Rh negativním v případě porodu dítěte Rh+ podávají anti-D protilátky, které ihned ničí krvinky dítěte v matce (mohou tam pronikat při porodu), dříve než může dojít k vytvoření matčiných protilátek.