Fyziologie

13.7.8 Patofyziologie endokrinního pankreatu – diabetes mellitus

13.7.8 Patofyziologie endokrinního pankreatu – diabetes mellitus
 
 
Patofyziologie endokrinního pankreatu – diabetes mellitus
 
Diabetes mellitus (DM, úplavice cukrová, cukrovka)
Jde o velmi časté metabolické onemocnění, jehož základním rysem je vzestup koncentrace cukru v krvi (hyperglykémie) a narušení dalších metabolických dějů. DM se dělí na dva základní typy:
 
DM 1. typu
Je způsoben absolutním nedostatkem inzulinu, který se přestává tvořit, protože došlo k destrukci B-buněk Langerhansových ostrůvků. Vzniká častěji (ale ne vždy) v dětském či mladém věku. Léčen může být pouze dodáváním inzulinu.
DM 2. typu
Je způsoben především necitlivostí tkání na inzulin (inzulinovou rezistencí). Inzulinu v krvi naopak může být i více, ale neúčinkuje dostatečně – je přítomna tzv. inzulinová rezistence. Tento typ je častější, vzniká spíše v dospělosti, minimálně 2/3 postižených jsou obézní. Výrazný je i vliv dědičnosti.
 
Patofyziologie hlavních projevů DM
Hlavním příznakem je hyperglykémie. Vzniká, protože bez inzulinu či při jeho nedostatečné účinnosti glukóza nevstupuje dostatečně do buněk. Při vyšším vzestupu glukózy v krvi (norma je cca do 5,5 mmol/l nalačno), a to na 10 mmol/l a více, dochází k vylučování glukózy i močí (glykosurii). Cukr s sebou strhává vodu, takže dochází k močení většího množství moči (polyurie, osmotického typu), což vede k žízni.
 
Zvlášnosti DM 1. typu
U tohoto typu, v důsledku úplného chybění inzulinu a nemožnosti metabolizovat glukózu, dochází k nadměrnému využívání tuků (lipolýze); z mastných kyselin se pak tvoří ketolátky. Jde o kyseliny, proto dochází k okyselování vnitřního prostředí – acidóze (ketoacidóze). Dech je cítit po acetonu, ketolátky lze prokázat i v moči (ketonurie). Tyto děje jsou probírány i v kapitolách věnovaných metabolismu a vnitřnímu prostředí.
 
Akutní komplikace DM
Jde o stavy, které mohou vést k závažným příznakům, popř. až smrti. Hlavními jsou:
- Hyperglykemické kóma s ketoacidózou se může vyskytnout u DM 1. typu. Je vysoká glykémie, ztráty tekutin, ale současně se tvoří ketolátky. K tomu se přidává silné okyselení vnitřního prostředí, může docházet až k bezvědomí a bez léčby (inzulinem atd.) ke smrti.
- Hyperglykemické kóma s hyperosmolaritou se vyskytuje u DM 2. typu, kdy se ketolátky netvoří. Vysoká glykémie a ztráty glukózy močí vedou k velkému zahuštění vnitřního prostředí (hyperosmolaritě) a těžkému stavu se závažným nedostatkem tekutiny (dehydratací).
- Hypoglykemické kóma vzniká až při léčbě, při předávkování inzulinu či některých léků. Léčí se podáním cukrů či onjekcí glukagonu.
 
Chronické komplikace DM
Vznik komplikací souvisí především s hyperglykémií. Glukóza se navazuje na bílkoviny různých buněk a tkání, spouští tak další reakce a tkáně se poškozují. Hlavní chronické komplikace jsou:
- urychlení kornatění tepen (aterosklerózy) s projevy ischemické choroby srdeční, ischemií dolních končetin, poškozením mozkových cév atd.
- poškození drobných cév, tzv. mikroangiopatie, která je zodpovědná za další komplikace
- poškození ledvin (diabetická nefropatie), s poškozením glomerulů ledvin, se ztrátami bílkovin (nefrotickým syndromem) či selháním ledvin
- poškození sítnice (diabetická retinopatie) s možností závažného poškození zraku
- poškození nervů (diabetická neuropatie) s poruchami hybnosti, citlivosti, brněním, poruchami regulace orgánů
- diabetická noha, poškození nohou hrozící až amputací, při němž se kombinují příčiny cévní (špatné prokrvení) i nervové (špatná citlivost i trofický vliv nervů)
- špatné hojení ran
- častější infekce
 
Diabetes mellitus v těhotenství (gestační DM)
Projevuje se zvýšenou glykémií, plod mívá větší hmotnost, těsně po narození může hrozit hypoglykémie. Je třeba dodržovat dietu, po porodu odeznívá, ale existuje riziko vzniku diabetu později.
 
Porušená glukózová tolerance
Jde o jakýsi předstupeň DM 2. typu. Glykémie je jen mírně zvýšena a po jídle neklesá tak, jako u zdravého s dostatečnou citlivostí na inzulin. Často je rovněž spojena s obezitou a dostatek pohybu a dietní opatření mohou stav stabilizovat, jinak obvykle dochází k rozvoji diabetu.
 
Steroidní diabetes
Zvláštní forma diabetu vznikající při nadbytku glukokortikoidů (Cushingově syndromu) nebo podávání vysokých dávek kortikoidů léčebně. Název vychází z toho, že jde o steroidní hormony.
 
 
Nadprodukce hormonů z Langerhansových ostrůvků
 
Insulinom
Nádor s nadprodukcí inzulinu, vede k opakovanému poklesu cukru v krvi (hypoglykémii), pocitům hladu, které se snaží postižený zahánět jídlem – obvykle proto bývá vyšší tělesná hmotnost. Není-li to možné, rozvinou se příznaky hypoglykémie – slabost, únava až bezvědomí, někdy křeče.
 
Glukagonom a somatostatinom jsou vzácnější nádory.