Fyziologie

8.3.6 Volné kyslíkové radikály a oxidativní stres

8.3.6 Volné kyslíkové radikály a oxidativní stres
 
  
Volné radikály jsou vysoce reaktivní sloučeniny. Existují jen velmi krátký čas, ale jsou velmi reaktivní, s krátkým poločasem. Jejich reaktivita souvisí s existencí nepárového elektronu v molekule. Obsahují-li v molekule atom(y) kyslíku, nazývají se někdy kyslíkové radikály.
 
Vznikají přirozeně při některých chemických reakcích a mají důležité funkce: např. likvidují choroboplodné zárodky, účastní se průniku spermie do vajíčka.
Zároveň proti nim má organismus obranné mechanismy, tzv. antioxidanty, které některé přijímá i zevně (např. beta karoten, vitaminy C a E, různé látky rostlinného původu – doporučován je např. zelený čaj, rajčata, víno, ovoce obecně).
 
Za normálních okolností je stav vyvážen, převáží-li produkce radikálů, vzniká oxidativní stres. Přispívá k tomu nesprávná výživa, některé toxické látky, vlivy zevního prostředí, kouření, záření, znečištění ovzduší aj.
 
Oxidativnímu stresu se připisuje podíl na vzniku některých chorob, např. aterosklerózy, cukrovky, nádorů, zánětlivých nemocí, některých neurologických chorob. Předpokládá se vliv radikálů i na samotný proces stárnutí.
Cílené podávání antioxidantů v lékové formě neprokázalo zřetelný kladný vliv na lidský organismus. Jednak samotné radikály nejsou jen škodlivé, jednak jde zřejmě o celý vyvážený komplex jejich metabolismu, kde dílčí zásahy nemusejí mít teoreticky předpokládaný efekt.