Fyziologie

3.5 Imunita nespecifická

3.5 Imunita nespecifická
 
  
Jde o soubor dějů, které nejsou specificky vázány na konkrétní antigen, působí proti různým zárodkům, a to rychle. Poskytují určitý čas, než se vyvine specifická imunita, která je zaměřena proti konkrétním antigenům. Zároveň jsou některé děje posléze specifickou imunitou zesilovány a naopak, takže nelze se na obě složky imunity dívat jako na něco striktně odděleného.
 
K nespefické imunitě patří:
- fagocytóza
- soustava krevních bílkovin zvaných komplement
- působení nespefických antimikrobních peptidů
- přirození zabíječi (NK buňky)
 
Fagocytóza je pohlcování cizorodých částic (tj. mikroorganismů, vlastních poškozených buněk a jejich částí, prachových a jiných částic) buňkami. Hlavními fagocytujícími buňkami jsou některé typy bílých krvinek (např. neutrofilní granulocyty a makrofágy). Fagocytóza zahrnuje vazbu fagocytované částice na povrch buňky, její pohlcení a následnou likvidaci. Fagocytóza může být usnadněna tzv. opsonizací fagocytované částice, na níž se podílejí složky komplementu nebo protilátky. Uvnitř buňky dochází k likvidaci pohlceného materiálu. Na likvidaci fagocytované částice se podílí štěpení strukturních molekul enzymy a kyslíkové radikály.
 
Komplement je soubor cca 30 bílkovin v krvi a na buněčných membránách (komplementový systém) kaskádovitě se aktivujících. K aktivaci komplementu vede nejčastěji spojení antigenu s protilátkou (tzv. imunokomplex), ale někdy je komplement aktivován přímo některými antigeny. Aktivované komponenty usnadňují fagocytózu (opsonizace – dochází k lepší vazbě fagocytované částice na fagocytující buňku, jakési „ochucení“), účastní se zánětové reakce, přitahují bílé krvinky, rozšiřují cévy, mohou i přímo narušit membránu buněk a bakterií.
 
Antimikrobní peptidy jsou malé peptidy přítomné v různých tělesných tekutinách, které jsou schopny poškozovat např. bakterie.
 
NK buňky (natural killers, přirození zabíječi) jsou podobné lymfocytům, jsou schopny likvidace infikovaných či nádorových buněk i bez předchozí senzibilizace.