Fyziologie

13.3.3 Pohlavní žlázy a pohlavní hormony

13.3.3 Pohlavní žlázy a pohlavní hormony
 
 
Pohlavní žlázy a pohlavní hormony
Pohlavní žlázy slouží dvěma funkcím – tvoří se v nich pohlavní buňky a rovněž pohlavní hormony.
V této části budou probrány pohlavní hormony, jejich účinky a regulace, pohlavní buňky, oplodnění a těhotenství budou probírány v samostatné kapitole.
 
Pohlavní hormony jsou steroidní látky, jejichž syntéza vychází z cholesterolu. Jsou regulovány systémem LHRH-LH (FSH) a mají zpětnovazebnou regulaci. Mužské pohlavní hormony jsou androgeny, ženské pohlavní hormony jsou estrogeny a gestageny. Vyskytují se u obou pohlaví, ovšem ve značně rozdílném množství a mají u nich rozdílné funkce. Jsou přítomny již u plodu a v prepubertálním věku, ale jejich koncentrace se podstatně zvyšuje v pubertě a přetrvává v dospělosti – u mužů dochází k pozvolnému poklesu, u žen je pokles náhlý při klimakteriu.
 
Androgeny
Hlavním mužským pohlavním hormonem je testosteron. Hlavní místo produkce jsou varlata a v nich Leydigovy buňky. Testosteron se mění v tkáních na účinnější dihydrotestosteron.
Část mužských pohlavních hormonů (i u žen) se tvoří v kůře nadledvin. K nim patří zejm. slabší androgen dihydroepiandrostendion (DHEA).
Androgeny účinkují na nitrobuněčných receptorech.
Hlavní účinky androgenů jsou:
- vývoj mužského plodu (primárních pohlavních znaků) během nitroděložního vývoje
- vývoj mužských druhotných pohlavních znaků v pubertě (typ ochlupení, svalstva, růst vousů, zhrubění hlasu; posléze typický úbytek vlasů apod.)
- urychlují růst v pubertě, ale zároveň poté růst do výšky zastavují osifikací růstových štěrbin
- funkce mužských pohlavních orgánů, tvorba pohlavních buněk, funkce prostaty
- zvýšení libida
- psychické změny
- metabolické účinky – anabolické účinky – růst svalsta, tvorba bílkovin (jako takové jsou někdy užívány léčebně, ale i zneužívány – tzv. anabolika), posílení kostí
- zvyšují tvorbu červených krvinek (muži mají fyziologicky více červených krvinek a hemoglobinu)
- u žen vliv na ochlupení (pubické, v podpaží) i na libido
 
Estrogeny
K estrogenům patří estradiol a některé další deriváty. Hlavním místem produkce estradiolu je vaječník, ale estrogeny jsou tvořeny např. i v tukové tkáni. Ve vaječníku je produkce zejm. ve folikulech.
Estrogeny mají částečně analogické funkce androgenům pro ženské pohlaví.
Hlavní účinky estrogenů jsou:
- růst a vývoj pohlavních orgánů vnitřních i zevních
- vývoj druhotných pohlavních znaků (typ ochlupení, hlas, charakteristické ukládádání tuku)
- růst a vývoj prsů, mléčné žlázy
- růst skeletu a uzavírání růstových plotének
- anabolický účinek na kostní tkáň
- cyklické změny ve sliznici pochvy, dělohy (proliferační fáze, řídký cervikální hlen)
- zpětnovazebné tlumení osy hypothalamus-hypofýza
- snížení koncentrace cholesterolu v krvi
- zvýšení tvorby některých krevních bílkovin a zvýšení krevní srážlivosti
- psychické vlivy
 
Gestageny
Hlavním představitelem gestagenů je progesteron. U netěhotné ženy je tvořen převážně ve žlutém tělísku vaječníků, u těhotných přebírá část sekrece placenta.
Gestageny jsou spojeny s těhotenstvím, resp. přípravou na něj. K hlavním funkcím proto patří:
- změna sliznice dělohy na sekreční fázi (příprava pro uhnízdění oplozeného vajíčka, resp. časného zárodku)
- změny hlenu v hrdle děložním (je viskóznější)
- snížení stažlivosti dělohy
- stimulační působení na mléčnou žlázu
- zvýšení bazální teploty
 
Cykličnost tvorby ženských pohlavních hormonů
Sekrece ženských pohlavních hormonů se fyziologicky vyznačuje typickou cykličností, která je ve vztahu k cyklu menstruačnímu (změnám děložní sliznice) a souvisí s přípravou na oplodnění a k zabezpečení zahnízdění zárodku.
Produkce ženských pohlavních hormonů souvisí s ovariálním cyklem a jeho řízením gonadotropiny z hypofýzy.
 
Ovariální a menstruační cyklus má tyto fáze:

1. folikulární: vlivem FSH a částečně též LH vyzrává jeden z folikulů, mění se na velký Graafův folikul. Buňky folikulu produkují estrogeny, které pozitivní zpětnou vazbou zvyšují (!) produkci gonadtropinů z hypofýzy a jejich regulátorů z hypothalamu. Tato fáze trvá od 1. dne poslední menstruace cca 2 týdny. Ke konci jsou vysoké koncentrace estrogenů v krvi a rovněž obou gonadotropinů. Děloha je v proliferační fázi, sliznice se regeneruje po menstruaci a od cca 4. dne narůstá, přibývá v ní žlázek.

2. ovulace: uvolnění vajíčka z folikulu, koncentrace gonadotropinů jsou nejvyšší a průkaz LH v moči může být využit k stanovení ovulace (vzestup LH předchází ruptuře folikulu a je pro ovulaci zásadní)

3. luteální: po ovulaci vzniká žluté tělísko, produkující zejména progesteron, vrcholí příprava dělohy na přijetí zárodku, sliznice je v tzv. sekreční fázi, buňky jsou bohaté na zásobní látky, sliznice je nejtlustší. Tato fáze trvá cca 2 týdny od ovulace, nedojde-li k oplodnění, nastává odloučení takto připravené sliznice menstruací.

            
Další hormony tvořené v pohlavních orgánech
Inhibin a aktivin ovlivňují činnost Leydigových buněk ve varlatech, resp. u žen inhibin inhibuje vyzrávání dalšího folikulu.
Relaxin je hormon tvořený v ovariích a placentě těhotné ženy, ovlivňuje dělohu a porodní cesty, zvyšuje jejich poddajnost a následně usnadňuje i porod.
Choriový gonadotropin (hCG) je typický těhotenský hormon (slouží k průkazu těhotenství jeho stanovením v moči), udržuje žluté tělísko a tvorbu nezbytného progesteronu.