Fyziologie

10.2.1 Působení nadměrného tepla

10.2.1 Působení nadměrného tepla
 
  
Lokálně vede k spáleninám I-IV stupně.
Z hlediska celkového působení je nutné si uvědomit důsledky i fyziologických regulačních mechanismů u nemocných osob.
- Nadměrná vazodilatace vede k poklesu tlaku krve. Ten může vyvolat sníženou perfuzi orgánů vč. mozku s mdlobami (synkopou).
- K tomu příspívají i ztráty tekutin a iontů intenzivním pocením, snižuje se objem tekutin v cévách, klesá žilní návrat, následně i srdeční výdej a opět se zhoršuje perfuze mozku. Stoupá osmolarita.
- Zhoršené prokrvení ledvin vede k nižší tvorbě moči, zvyšuje se riziko tvorby močových kamenů. U osob s omezenou schopností koncentrovat moč (dekompenzovaní diabetici se ztrátami glukózy a vody močí, lidé s nemocemi ledvin) je ohrožení dehydratací ještě větší. Dále pak jsou ohroženy  malé děti a staří lidé, kteří nemají dostatečně zdatné regulační mechanismy.
- Poškození nervové činnosti, poruchy vědomí.
- Zvýšení metabolismu.
- Poškozování bílkovin (denaturace) u velmi vysoké teploty.
 
Pozor by si měli dávat:
- staří lidé
- malé děti, kojenci, novorozenci
- kardiaci
- diabetici
- lidé s ledvinovým onemocněním a kameny, s léky na odvodnění
- pacienti s těžším respiračním onemocněním
- lidé s nervovými poruchami
 
Přehrátí se označuje jako hypertermie. Teplota tělesného jádra stoupá nad 39 °C. Při teplotách nad 42-43 °C dochází k selhávání vitálních funkcí, hrozí selhání srdce, těžké arytmie.
 
Úpal (siriasis) je stav přehrátí s uvedenými příznaky, riziky a komplikacemi
 
Úžeh (insolace) je důsledkem přímého působení slunečního svitu na hlavu a šíji. Bývají bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, v těžkých případech stoupá tělesná teplota a rozvíjejí se další komplikace.