Fyziologie

16.1.6 Patofyziologie svalů

16.1.6 Patofyziologie svalů
 
  
Poruchy svalů vznikají při poruše
- inervace, tj. jejich nervového zásobení či celkové regulace pohybu (neurogenní příčiny)
- přenosu signálu na nervosvalové ploténce
- samotných svalů (myogenní příčiny, obecně se stav nazývá myopatie)
 
Sval bez nervového zásobení se nejen nemůže stahovat, ale nervy mají důležitou funkci i pro jeho trofiku (metabolický stav), takže po chybění nervového zásobení dochází k atrofii svalů, které se zmenšují.
Příkladem narušení procesů na nervosvalové ploténce je autoimunitní onemocnění myasthenia gravis. Jinou příčinou je otrava botulotoxinem.
Vlastní myopatie jsou vrozené nebo získané.
 
Vrozené myopatie (myodystrofie)
Jde o velmi závažná onemocnění způsobená poruchami na různých úrovních. Narušen je metabolismus, svalové bílkoviny a vlákna, iontové kanály či mitochondrie. Nejznámnější je Duchennova svalová dystrofie podmíněná mutací proteinu dystrofinu, důležitého pro stabilitu membrány svalového vlákna. Gen pro dytsrofin je na chromozomu X, takže postižení jsou pouze chlapci, zatímco ženy mohou být zdravé přenašečky, u jejichž synů je 50%ní pravděpodobnost vzniku nemoci.
 
Získané poruchy svalů vznikají často při metabolických či endokrinních onemocněních, např. štítné žlázy, kůry nadledvin, nedostatku vápníku, poruchách koncentrace draslíku. Rhabdomyolýza je akutní rozpad kosterního svalu, může být traumatický, ale může vzniknout i při některých infekcích či metabolických nemocích. Z rozpadlého svalu se vyplaví myoglobin, který může poškodit ledviny, a rovněž velké množství draslíku s rizikem srdečních poruch.
 
Důsledky poruch svalů
Při svalových onemocněních může vznikat
- pokles svalového napětí,
- porucha pohybu  
- zvýšená rigidita svalů
- patologické pohyby
 
Svalová slabost ztěžuje jak pohyb končetin, tak ale i mluvení a v těžkých případech i polykání, pohyb očí, mimiku a dýchání. Může tak dojít k ohrožení na životě. Ochablé svaly poskytují špatnou oporu kloubům i páteři, takže mohou nastat jejich deformity a poškození.
 
Patrné jsou svalové atrofie z nečinnosti, je snížena svalová síla.
 
Tetanie je zvýšená nervosvalová dráždivost. Bývají při ní záškuby svalů, typicky na obličeji, rukách nebo nohách. Může vznikat při nedostatku vápníku či nedostatku jeho ionizované formy při nadměrné alkalizaci vnitřního prostředí.