Fyziologie

6.2 Řízení trávicího systému

6.2 Řízení trávicího systému
 
  
V řízení se uplatňují vlivy nervové a humorální. V mnoha ohledech jsou vzájemně propojeny, např. působení nervu vede i k tvorbě hormonů.
 
Nervové řízení
Trávicí trakt ovlivňují útrobní vegetativní nervy. V zásadě parasympatikus jeho aktivitu zvyšuje, zrychluje pohyb, zvyšuje vylučování trávicích šťáv. Sympatické nervy působí spíše opačně, tlumí aktivitu trávicího ústrojí s výjimkou některých svěračů (sympatikus např. zvyšuje napětí svěrače v oblasti řiti a přechodu mezi tenkým a tlustým střevem). Tyto změny jsou v souladu se základním působením daných nervových systémů – sympatiku se aktivuje zejm. při stresu, velké aktivitě, zatímco parasympatikus je spojen s příjmem potravy a jejím trávením.
 
Přítomnost nervů a nervových pletení jen v trávicím systému velmi bohatá, tvoří pleteně přímo ve stěně trávicí trubice i okolo ní a v oblasti útrobní obecně. I proto reaguje trávicí systém výrazně na četné nervové poruchy (např. neuropatie, vč. diabetické) i psychické stavy.
Hlavním nervem ovlivňujícím trávicí systém je X. hlavový bloudivý nerv (nervus vagus) vedoucí parasympatická vlákna hluboko do útrob.
 
 
Humorální (endokrinní) řízení
Tímto řízením se myslí vliv gastrointestinálních hormonů, tj. speciálních hormonů vznikajících přímo v trávicím ústrojí v jeho speciálních buňkách. Tyto hormony pak ovlivňují jiné části trávicího traktu, a to jak jeho pohyb (motilitu), tak vylučování šťáv (sekreci). Mimo mají ovšem některé účinky i mimo trávicí trakt, působí např. i v mozku a mohou mít mimo jiné vliv na pocit sytosti. Těchto hormonů je celá řada, zmíníme jen několik hlavních. Chemicky jde o peptidy.
 
Sekretin (vůbec první objevený hormon na samém počátku 20. století) je tvořen slizničními buňkami tenkého střeva. Jeho produkci stimuluje zejm. nízké (kyselé) pH ze žaludeční tráveniny. Sekretin pak zvyšuje produkci alkalické šťávy ze slinivky břišní. Působí částečně i na žaludek (může zpomalit jeho vyprazdňování).
 
Cholecystokinin (CCK) vzniká v podobných místech jako sekretin, ale podnětem je spíše obsah mastných kyselin v trávenině a některých aminokyselin (zbytky bílkovin). Podobně jako sekretin zvyšuje sekreci z pankreatu, ale více působí na vyloučení enzymů nutných k trávení (tuků, bílkovin). Dále pak vyvolá stah (kontrakci) žlučníku, který vylučuje žluč do dvanáctníku, což opět napomáhá trávení tuků. Mimoto tlumí chuť k jídlu.
 
Gastrin je hormon silně ovlivňují tvorbu žaludeční šťávy. Zvyšuje zejm. její kyselost (obsah HCl), dále obsah enzymů (pepsinogenů), zvyšuje pohyb trávicího ústrojí, vyprazdňování žaludku. Podnětem pro jeho vytvoření je vyšší pH v žaludku a jeho rozpětí, tj. příchod potravy i její složením, zejm. obsah bílkovin. Vzniká ve sliznici dolní části žaludku, ale i ve slinivce a v duodenu.
 
Somatostatin je tvořen ve sliznici celého trávicího ústrojí, ale je přítomen i v nervových vláknech a v mozku. Jeho účinek je převážně tlumivý, tlumí činnost trávicího ústrojí, jeho sekreci i pohyb.
 
Existuje ještě několik těchto hormonů, některé působí i na nervových zakončeních jako mediátory.