Fyziologie

8.3.5 Puriny a močová kyselina

8.3.5 Puriny a močová kyselina
 
  
Puriny a močová kyselina
Puriny jsou součástí nukleových kyselin (DNA, RNA) a nukleotidů, které hrají roli v metabolismu (např. ATP). Základními látkami jsou adenin a guanin. Příbuznými látkami jsou kofein v kávě, teofylin v čaji, teobromin v kakau.
Konečným produktem metabolismu purinů z nukleových kyselin a nukleotidů u člověka je ve vodě špatně rozpustná kyselina močová, která se vylučuje do moči.
 
Dna
Dna je metabolická nemoc, při níž je v krvi zvýšená koncentrace močové kyseliny (hyperurikemie). Příčinou bývá kombinace vysokého příjmu purinů (obsaženy jsou výrazně v mase, zejm. mladých zvířat) a porucha vylučování močové kyseliny. Kyselina močová je špatně rozpustná ve vodě, vytváří krystalky solí (tofy) pod kůží, ale i okolo kloubů, v ledvinách atp. Okolo nich vzniká zánět. Typickým příznakem dny je bolest a zánět kloubů, klasicky palce u nohy, ale později i dalších. Častější jsou rovněž choroby kardiovaskulární a ledvin.
Hyperurikemie může být i bez projevů dny, často je rovněž součástí metabolického syndromu. Jinou příčinou je i masivní rozpad buněk (protože se uvolňují nukleové kyseliny), např. při protinádorové léčbě, často v hematologii.